«

»

paź 19

Zakupy na niemieckim Ebayu

Ja uwielbiam! Pasjami! Jestem przekonana, że gdybym mieszkała w Niemczech, to co roku dostawałabym od firmy kartkę ze świątecznymi życzeniami dla najlepszego klienta firmy 😉

Niemiecka wersja Ebaya ma najbardziej rozwinięty dział jeździecki z wszystkich edycji tego serwisu na całym świecie. W chwili, kiedy piszę te słowa, w dziale „Reit & Fahrsport” znajduje się 309 170 produktów na sprzedaż. Dla porównania na naszym rodzimym Allegro pod linkiem „Jeździectwo” znajdziemy tylko… 20 226 produktów. Kilkanaście razy mniej! Ponadto u nas większość ofert to wystawione w trybie „Kup teraz” standardowe propozycje sklepów. Na Ebayu mamy bardzo dużo ofert „z drugiej ręki”. Wśród nich trafiają się czasami prawdziwe perełki. Na przykład nowe ujeżdżeniowe oficerki Königs z suwakami (cena w sklepie grubo ponad 2000 zł) za jedyne… 99 €! Jeden z moich najbardziej udanych dotąd zakupów:

eb5

Co przydaje się przy zakupach na Ebayu:

I. po pierwsze znajomość języka niemieckiego i zachodnie konto w serwisie.
Aby zarejestrować się na niemieckim Ebayu, należy dysponować niemieckim adresem zamieszkania. Teoretycznie możemy kupować korzystając z profilu założonego na ebay.pl, ale w takim wypadku 99% aukcji nie będzie dla nas dostępnych (chyba, że sprzedający wystawiając przedmiot zaznaczył, że zgadza się na wysyłkę za granicę. Praktycznie nikt tego nie robi, mimo tego, że z wysyłką zakupionych przedmiotów do Polski raczej nie ma problemów. Na moich ostatnich 50 zakupów tylko jedna osoba bała się wysłać ogłowie za granicę).

Ebay dysponuje bardzo dobrą wyszukiwarką oraz możliwościami selekcjonowania aukcji. Patrząc tylko na kategorię z oficerkami, możemy wybierać modele damskie/męskie/dziecięce/unisex, możemy określić preferowaną markę, oczywiście rozmiar butów, minimalną i maksymalną cenę, stan przedmiotu (nowy / używany) oraz typ aukcji – np. tylko kup teraz lub tylko licytacje. Same wyniki wyszukiwania można sortować po cenie, dacie wystawienia, terminie, kiedy aukcja się kończy, a także, co bardzo przydatne, liczbie złożonych ofert. O te najbardziej atrakcyjne produkty bije się z reguły więcej zainteresowanych osób.

eb4

II. po drugie, świadomość kosztów wysyłki.
Niemiecką pocztę zaanektowała firma kurierska DHL, co jest sporym ułatwieniem. Paczkę do Polski można nadać zamawiając kuriera do domu za pośrednictwem internetu i kosztuje to tyle samo, co nadanie przesyłki osobiście w placówce Deutsche Post.
Ceny takiej wysyłki kształtują się następująco:
– najtańsza paczka do Polski, o wadze do 2kg, to koszt 8,79€. Taka przesyłka nie jest jednak ubezpieczona, co oznacza, że w razie jej zaginięcia lub uszkodzenia na otarcie łez nie otrzymamy nawet przeprosin. W tej chwili takie małe paczki mają swój numer nadania, zatem można śledzić ich lokalizację. Kilka lat temu tego typu przesyłki nie były rejestrowane i niestety ginęły… Komuś do ręki przykleiła się moja polarowa derka i dość zmęczone życiem ogłowie 😉 Obecnie ubezpieczenie paczki do 50€ podnosi koszt przesyłki do 10,99€, a ubezpieczenie do 500€ – do 13,99€.
– paczka o wadze do 5kg (ubezpieczenie do 500€ mamy w cenie) to koszt 15,99€.
– paczka o wadze do 10kg (ubezpieczona) to koszt 20,99€.
– paczka o wadze do 20kg (ubezpieczona) to koszt 30,99€.
– paczka o wadze do 31,5kg (ubezpieczona) to koszt 40,99€.

Paczka pełna nowych kompletów Anky – nie trafiają się one zbyt często na Ebayu, ale nie są cenione przez niemieckie amazonki i nie osiągają wysokich cen:

eb1

III. po trzecie, płatności zagraniczne.
Warto założyć konto na serwisie Paypal. Przelewy za granicę również trochę kosztują. Najtańszy sposób na realizowanie takich przelewów to założenie własnego konto walutowe w euro. W większości banków możemy to załatwić od ręki przez internet, w dodatku bezpłatnie – najlepiej sprawdzić ofertę naszego własnego banku.
Na koncie muszą znaleźć się środki, a euro najtaniej kupimy w kantorze internetowym (np. https://fritzexchange.pl/ – polecam jako wielokrotnie sprawdzony).

Płacąc na konto zagraniczne przelewem w trybie SEPA koszty bankowe powinny jednorazowo wynieść około 5 złotych. SEPA dotyczy jednak tylko przelewów w euro do banków w UE (nie zapłacimy w ten sposób sprzedawcy ze Stanów).

Do zrealizowania przelewu SEPA niezbędne są następujące dane: numer konta w formacie IBAN, kod BIC/SWIFT banku, nazwisko odbiorcy oraz kraj odbiorcy.
Może zdarzyć się tak, że sprzedawca nie podaje (albo nie zna) numeru IBAN, BIC itp., a udostępnia jedynie swoje dane do lokalnych przelewów. W takim wypadku numery kont można wpisać na stronie http://www.ibancalculator.com/, aby poznać poprawny IBAN i BIC. Przy okazji  Jeśli nasz sprzedawca podaje IBAN i BIC, to i tak warto je zweryfikować na wspomnianej wyżej stronie. Jeśli wypełnimy błędny IBAN i BIC, to, a taki przelew wróci do nadawcy, a bank obciąży nas dodatkowymi kosztami.

Jeśli kupujemy niedrogie przedmioty, robimy to jednorazowo albo nie mamy ochoty bawić się w konta walutowe i kantory online, to oczywiście można zrobić przelew SEPA z konta złotówkowego na konto zagraniczne. W takim jednak wypadku nasze złotówki zostaną przeliczone na euro waluta po kursie banku. Nie jest to doprawdy zbyt atrakcyjny kurs…

Przelew SEPA jest realizowany zwykle 1-3 dni robocze (oczywiście weekendy się „nie liczą”). Musimy czasem uzbroić się w cierpliwość (i sprzedawca również), zanim przelew dotrze do odbiorcy.

Komplet Scapa Sports – składany na raty od różnych okazyjnych sprzedawców:

eb2 eb3

IV. Po czwarte, co warto kupować na jeździeckim Ebayu?
Kalkuluje nam się zamawiać albo produkty o niskiej wadze i stosunkowo wysokiej cenie (oficerki, ogłowia, bryczesy etc.), albo robić „zbiorowe” zakupy u jednego sprzedawcy. Jeśli mamy rodzinę lub kogoś znajomego w Niemczech, warto też pojedyncze paczki przesyłać pod niemiecki adres (wtedy ceny przesyłki są znacznie niższe) i tylko raz na jakiś czas przekierowywać dużą paczkę z zakupionymi fantami do Polski.

Bardzo polecam przeglądanie kategorii z butami jeździeckimi. Posiadacze typowych wymiarów znajdą stale dostępny bardzo duży wybór butów praktycznie nowych, w kartonach, w przedziale cenowym 100-150€, ale również mają sporą konkurencję ze strony innych kupujących. Natomiast wszyscy ci, którzy zostali obdarzeni długimi nogami, małą lub dużą stopą, cienką lub szeroką łydką – interesujących aukcji znajdą wprawdzie mniej, ale za to mogą trafić na prawdziwą okazję cenową. Sama sprowadzałam już około kilkunastu par butów dla siebie lub moich znajomych.

Bez problemu na Ebayu znajdziemy też markowe ogłowie lub zakupimy siodło, szczególnie firmy, która jest niekłopotliwa w późniejszym dopasowaniu do konia. Z Ebaya kupowałam już dwa Hennigi, Sommera, Euroridinga, siodło Hintermeyer czy ujeżdżeniówkę z francuskiej szkoły jazdy Cadre Noir. W każdym przypadku cena była znacznie niższa, niż za takie samo siodło kupowane w Polsce.

Zakupiony onedgaj na Ebayu Hennig – ponieważ jednak średnio pasował Skwarkowi, sprzedałam go z czasem przez ten serwis w lepszej cenie, niż zapłaciłam sama 😉

siodloIMG_5063

Czego nie kupować? Końskich kosmetyków, płynów, przedmiotów kruchych i delikatnych. Spedycja międzynarodowa do zbyt delikatnych nie należy  – czasem lepiej przeboleć wyższe ceny, niż po otwarciu paczki przekonać się, że butla naszego super skutecznego suplementu na stawy właśnie dotarła pusta, za to paczka wchłonęła tyle preparatu, że za chwilę mogłaby zacząć stepować.

Udanych zakupów – tylko proszę nie podbijać ofert w moich aukcjach! 😉

9 comments

1 ping

Skip to comment form

 1. K

  Jakie marki zazwyczaj sprzedają za bezcen, niskie ceny, opłacalne dla nas?

  1. quanta

   Nie szukaj po markach, szukaj po produktach, które Cię interesują. Duże przebicie cenowe na pewno można wyłapać na tym, co w Niemczech jest popularne i uznawane za średnią półkę, a nie luksusy – czyli np. Eskadronach.

 2. asia

  A jest opcja żebyś jakoś pomogła w zakupach?

  1. quanta

   Jeśli ktoś jest zdecydowany, ma konkretną aukcję i środki na nią, to można spróbować. Niestety nie mam czasu wyszukiwać rzeczy na zamówienie :(

 3. Marta

  Czyli nawet jeżeli sprzedający nie zaznaczył opcji wysyłki za granicę to po wygraniu aukcji większość wysyła do Polski bez problemu?

  1. quanta

   Przede wszystkim w takiej aukcji nie zalicytujesz w ogóle polskim kontem, musisz mieć niemieckie, zarejestrowane na niemiecki adres. Sprzedawcy w większości się zgadzają, ale jeśli ktoś nie będzie miał ochoty na wysyłkę zagraniczną – trzeba mieć niemiecką „metę” 😉 gdzie można wysłać zakupiony towar.

   1. Marta

    Ok. Kumam :) Mam metę, konto za jakiś tydzień będzie aktywne na pełną sprzedaż zagraniczną więc jak to ogarnę to zacznę wielkie zakupy 😀

 4. Dominika

  To prawda! też uwielbiam zakupy na ebayu :) udało mi się kupić nowe oficerki cavallo za 60€. Drugą parą niestety nie trafiłam z rozmiarem, bo są trochę za krótkie, ale bardzo wygodne. W każdym razie można dopaść super okazję. Ostatnio widziałam wszelkie derki zmiowe w bardzo przyjemnych cenach.

  1. quanta

   Zimówki są cały rok, chociaż najdroższe w okolicach grudzień-luty. Teraz w super cenach po sezonie można kupić derki przeciwowadowe np. Bucasa.

 1. Horses Product of the Year 2016: Footwear (obuwie) » Quantanamera Blog

  […] a potem szybko przeliczam, ile moje konie miały by za taka kwotę worków musli), więc poluję na pasujące butki na ebayu. Moje Königsy, które udało mi się wylicytować za 99€, wprawdzie nie wyglądają już jak spod […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *