«

»

wrz 12

Ustępowanie

Rewelacyjne, proste i chyba trochę niedoceniane ćwiczenie, które powinno być częścią codziennej rozgrzewki. Ma naprawdę mnóstwo plusów. Po pierwsze, pozwala sprawdzać reakcje konia na pomoce (a z jazdą konną jest tak, że albo my nieustannie testujemy i sprawdzamy reakcje na pomoce, albo koń przetestuje i sprawdzi nas, uznając, że nie jest zobligowany do robienia czegokolwiek). Po drugie, pozwala rozluźnić plecy i rozciągnąć mięśnie grzbietu (u wielu koni efekty są naprawdę świetne!), poprawia też elastyczność konia. Po trzecie, jest ćwiczeniem stosunkowo prostym, osiągalnym i wykonalnym dla każdego konia, nawet takiego, który nie grzeszy ujeżdżeniowym talentem. Wykonując ustępowania nawet tylko w stępie możemy wprowadzić bardzo dużo korekty i z łatwością sporo rzeczy w naszym rumaku poprawić.

W dobrym ustępowaniu koń zachowuje wyraźny, czysty rytm, jest wyprostowany, luźny w potylicy, wyraźnie krzyżujący nogi i obszerny. Jeśli mamy do dyspozycji konia, który umie poprawnie wykonywać ustępowania, to nie spoczywamy na laurach, tylko możemy skupić się właśnie na obszerności. Jak się do tego zabrać? Niezły pomysł, aby wyznaczyć sobie pewien odcinek, na którym wykonamy ustępowania i policzyć końskie kroki. Na obydwie strony! Pierwszym zaskoczeniem, które się pojawi u większości jeźdźców będzie fakt, że w ustępowaniu na jedną stronę koń potrzebuje mniej kroków, żeby przemieścić się przez wyznaczony przez nas odcinek, niż na drugą. Jest to absolutnie normalne, każdy koń ma swoją lepszą i gorszą stronę i bardzo często ta końska „stronniczość” wychodzi na jaw w ustępowaniach.
Jeśli koń jest symetryczny na dwie strony i wykonuje ustępowanie z tą samą ilością kroków, to po pierwsze należy się cieszyć ;), a za cel pracy wyznaczyć sobie zmniejszenie ilości kroków, czyli zwiększenie obszerności wykroku, otwarcia łopatki, wkraczania tylnej nogi pod kłodę, poprawę jakości chodu… W ujeżdżeniu zawsze jest co robić 😡

Treningowo wykonywane ustępowanie powinno egzekwować możliwie dużo ruchu w bok przy zachowaniu wolnego tempa, co nie tylko służy utrwalaniu dobrej reakcji na lekkie pomoce, ale i poprawie równowagi konia. Błędem jest myślenie o ustępowaniu jako o „spychaniu” końskiej łopatki w bok (ludzie mają to do siebie, że więcej myślą o tym, co jest przed nimi, niż o tym, co jest za nimi, czyli w tym przypadku o końskim zadzie). Koń ma ustąpić od łydki, nie łopatką, nie zadem, ale w tym przypadku całym swoim ciałem. Uczucie powinno być takie, że przykładamy łydkę i od niej ustępują i przesuwają się w bok końskie żebra „zabierające” za sobą całego konia (nie ma to jak jeździć kilka lat i robić ustępowania właśnie „spychaniem” kawałka konia, co oczywiście skutkowało masą poprawek, które trzeba było wprowadzać w ruchu. Kiedy Skwarek po raz pierwszy zaoferował mi takie prawdziwe ustąpienie grzbietem, żebrami i w ogóle całą kłodą od łydki, miałam ochotę zdrowo plasnąć się w czoło).
Prawidłowo przygotowane ustępowania są potem świetną bazą do ciągów.

Najczęstsze błędy, jakie pojawiają się w ustępowaniach, to:
– zostawianie zadu (bardzo często spotykane i dotyczące ogromnej ilości koni),
– wypadanie łopatką (w wersji przepadam frontem i szyją to pomysł na życie Rudego)
– krzywienie głowy (krzywimy się, jeśli nie jesteśmy równo oparci na dwóch wodzach)
– zbyt małe krzyżowanie nóg (a to Karolek, dzieciak się uczy i na lewo jest zdecydowanie mniej obszerny, niż na prawą stronę)
– zmiana  tempa (w tym ostatnim celuje Skwary, on wychodzi z prostego założenia, że im szybciej, tym lepiej)

Co można zrobić z ustępowaniami?
To ćwiczenie można wykonywać zarówno na etapie rozprężenia, jak i późniejszej pracy. Wcale nie musimy jeździć zwykłego ustępowania od punktu A do punktu B. Bardzo fajnym pomysłem są „schodki” w ustępowaniu. Jedziemy na lewo założoną ilość kroków – i od razu zaczynamy w wybranym miejscu ustępowanie w prawo, również określoną ilość kroków. Jeśli taka zmiana kierunku nie sprawia koniowi problemu, dokładamy kolejne „schodki”.
Aby sprawdzić, czy koń dobrze reaguje na pomoce, ustępowanie należy przekładać jazdą naprzód. Czyli kilka kroków w bok – kilka do przodu, kilka znowu w bok – kilka do przodu.
W ustępowaniu można zmieniać chody! Ruszamy stępem, zakłusowujemy, znów przechodzimy do stępa. Wszystkie pomysły są dozwolone.
Ustępowanie można wykonywać wzdłuż ściany, ogonem do bandy/ogrodzenia, lub głową do bandy/ogrodzenia (na czterech śladach). Kąt ustępowania również warto modyfikować, robiąc ustępowania łagodniejsze lub wyraźne, ostrzejsze odejścia w bok.

Takie proste, najzwyczajniejsze ćwiczenie, a można nim z powodzeniem wypełnić konkretny, godzinny trening i nie mieć nawet chwili, żeby się nudzić 😉

Krzyżujący odnóża Zombie:

IMG_3837

I Skwarunio, od swojej szlachetnej strony 😉

IMG_0179IMG_5260

13 comments

Skip to comment form

 1. Dagmara

  Czy możemy liczyć na podobne wpisy np. o łopatkach, trawersach, zwykłych i lotnych zmianach?

 2. Marta

  Przyłączam się do prośby co do lotnych :)

 3. Lizzy

  ja również :)

 4. quanta

  O zmianach mogę napisać jak je w pełni uruchomię u Zombiego, a to pewnie nieprędko, bo w tej chwili powolutku wdrażamy się dopiero w normalny trening po (prawie) ropie w kopycie. Rozumiem, że ustępowania opanowane perfekcyjnie we wszystkich konfiguracjach, łącznie ze zmianą chodów, skoro jest takie zainteresowanie lotnymi, hmm? 😉

 5. Dominika

  Bardzo sympatyczny tekst. A ustępowania rzeczywiście można robić na milion sposobów i nie nudzić się przy tym :) Koń na którym jeżdżę zwylke zmienia tempo w czasie ustępowań, podobnie jak Skwarek, tylko on ma pomysł na życie- im wolniej tym lepiej. Dlatego dzielnie z tym walczymy:) Jak się ma mój ulubieniec Karolek?

  1. quanta

   Karolek ostatnio rozwinął fobię na białe krzesełko i planuję w weekend popracować nad tematem stawiając mu kilka białych krzesełek po trasie lonży, niech się im nadziwuje do woli. Ale jeździecko bardzo fajnie, to znaczy trwa praca nad wyrównaniem „stronności” w galopie i zmianą sylwetki na trochę mniej dziecinną, czyli konkretniejszym poskładaniem zwierzaka do kupy. Coś ostatnio zaskoczyło i zaczynam mieć takiego doroślejszego, pracującego konia, a nie tylko zielone bobo 😉

 6. Iza

  Ja to bym prosiła o filmik. Chociaż taki tyci :)

 7. Aa

  Super! Czekam na kolejne wpisy. Widziałam, że z jednym koniem miałaś problem z lotnymi, jakie ćwiczenia Wam pomogły? Może pojawi się jakiś post na ten temat :)?

  1. quanta

   Jak pisałam wyżej – lotne to jednak wyższa szkoła jazdy no i mogę je rozpracowywać z autopsji sama, jak je zrobimy z Kasztanem, co mam w planach dopiero na koniec jesieni. No i do lotnych to już trzeba mieć super działających masę rzeczy – prawidłowy, zrównoważony galop roboczy, dobre reakcje na pomoce, zwykłe zmiany – to nie jest takie ćwiczenie hop-siup. O wiele fajniejsze są proste rzeczy, które można jeździć nie tylko dla odhaczenia elementu, ale poprawy podstaw – chodów, zgięcia, elastyczności, reakcji konia. Potem trudne rzeczy się robią same :)

   1. Aa

    Oczywiście, nie jestem „kuniarką z syndromem mistrza świata rodem z gimnazjum”, wiem, że do wszystkiego dochodzi się ciężką pracą, mój koń po prostu ma dni, w których lotne są ok, a ma i takie, w których zacina się i lotnych robić nie chce.

 8. kujka

  Co prawda ustępowania nie opanowane na tip-top, ale przyłączam się do prośby o wpis o łopatce! :) Bo to też jest takie z pozoru proste i podstawowe ćwiczenie, a błędów można popełnić w nim bez liku. A poprawnie wykonując – dokonać ogromnych zmian w koniu.

  1. quanta

   Łopatki to mój kolejny większy temat, to równie fajne ćwiczenie jak ustępowanie, i znów – proste, do zrobienia przez każdego, do jeżdżenia w różnych konfiguracjach, a w dodatku poprawiające mnóstwo rzeczy: jakość kłusa, zgięcie, oparcie na zewnętrznej wodzy. Dla wpisu o łopatkach zapalam podwójne zielone światło :)

 9. Natalia

  Ustępowania kolejny element który jest u nas zupełnie na – . Koń nie reaguje wgl na łydkę. Może kiedyś o tym wpis, choć domyślam się że raczej wszystkie konie do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *