«

»

sie 13

Szalejący Szarmer

Charmeur (Florencio x Jazz) zaszalał! Jego występ w konkursie eliminacyjnym dla 6latków zakończył się decyzją właściciela o wycofaniu konia z dalszych startów na MŚMK 2013, mimo, że był on jednym z mocniejszych medalowych faworytów – naturalnie koń, nie właściciel 😉

144-1361441160Zdjęcie za: http://www.hengststation-ahlers.de

Co się zatem stało?
Charmeur wystraszył się i w efekcie wymówił jeźdźcowi posłuszeństwo. Zaczął się bardzo mocno wspinać praktycznie przez całą przekątną, na której miał zaprezentować wyciągnięty kłus.
Właściciel przyznał, że koń ma za sobą kolejny bardzo intensywny okres stanówkowy (w 2011 Charmeur był najpopularniejszym kryjącym ogierem KWPN, a jak sądzę w kolejnych latach równie mocno eksploatowany jako reproduktor), potem wymagające przygotowania do mistrzostw i w końcu same MŚMK, co mogło w efekcie okazać się zbyt dużym obciążeniem psychicznym. Aby nie podejmować niepotrzebnego ryzyka, dalsze starty odpuszczono, a koń na spokojnie wraca do domu, gdzie przejdzie również dokładne badania weterynaryjne, aby wykluczyć jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne.
Bywa i tak, a dla właściciela brawa, że umiał spasować, zamiast za wszelką cenę gonić za medalami.

Charmeur jest jednym z koni na samym szczycie mojego prywatnego wow-rankingu. Tym bardziej przykro jest mi czytać komentarz trenera z ogromnym doświadczeniem i zarazem osoby, której końska psychika nie jest obca, iż:
„Jak się coś takiego „przydarza” to dlamnie znaczy że z tym „najlepszym” coś jest nie tak.”

Zaraz, zaraz. Co jest nie tak? Rozumiem, że koń ma nierówno pod kopułą? Czy może jego jeździec nie potrafi z nim pracować? A może wszystko na raz?

Te konie są niezwykle inteligentne i ekstremalnie wrażliwe. I takie maja być, aby mogły się szybko uczyć i zachować lekkość, elektrykę i dynamiczność we współpracy z jeźdźcem. Taki młody koń jest również w świetnej kondycji, zdrowy, rozwinięty, umięśniony – a zatem sprawny i silny. Jeśli ma licencję i kryje, to uważa się za konia alfa, młodego boga, który jest na samym szczycie stadnej hierarchii. Taki koń w sytuacji stresowej nie będzie pokornie podkulał ogona na samo zmarszczenie brwi przez jeźdźca. Na pewno nie będzie struchlały ani uległy. Jego cały układ nerwowy jest nastawiony na produkcję hormonów, które zasugerują raczej rozwiązywanie problemów po swojemu, a nawet sprawdzenie się z jeźdźcem, kto w końcu ma objąć prymat w stadzie.
Czy to nie jest „właśnie tak” jak należałoby się spodziewać?

Czy z takim Zombim, który jeszcze jako ogier był ogromnie pobudzony w obecności innych koni i skupiał się na nich więcej, niż na swoim jeźdźcu, było coś nie tak?
Albo z Karolkiem, który przeobrażając się z nieśmiałego dzieciaka w zaczepnego podrostka sprawdzał, gdzie są granice tego, co mu tak naprawdę wolno i przy okazji demonstrował ogromny talent do chodzenia na tylnych nogach – na padoku, zaczepiając inne konie, nie mogąc doczekać się wyjścia na karuzelę itd. itd. Co z nim było nie tak?
Nie zawsze kastracja jest rozwiązaniem (u nas akurat była), szczególnie, jeśli się ma ogiera cennego dla rozrodu. Wszyscy znani mi zawodnicy wiedzą, jak ciężko jest pogodzić karierę konia-sportowca z karierą konia-reproduktora. Jest to szalenie trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Ogromny szacunek dla jeźdźców i trenerów, którzy z takimi końmi pracują. Sama pozostanę daleka od przyklejania „nie takiej” łatki i życzę tylko krytykom większego obiektywizmu.

A Charmeurowi będę kibicować, mam nadzieję, że wiek pozwoli mu jeszcze bardziej opanować emocje. Koń jest rzeczywiście wyjątkowy i wcale się nie obrażę, jeśli na mojej drodze stanie kiedyś jego potomek 😉

Charmeur na tegorocznym pokazie ogierów:

W Verden z ubiegłym roku:

Pavo Cup 2012:

4 comments

Skip to comment form

 1. Moon

  O.O Koń-guma, baaardzo sprężysty taki, no obłęd!

 2. lili

  niesamowity koń!

 3. Natalia

  Fantastyczny!!! Jaki ruch!
  Co za kobietka jest jego jeźdźcem? Bardzo mi się dosiad podoba :-)

  1. quanta

   To jest holenderka Emmelie Scholtens, rewelacyjny jeździec, fantastycznie prezentujący również młode i jurne ogiery, na co dzień pracująca z takimi gwiazdami, jak Apache, Astrix, Desperado, Dorado, Estoril i oczywiście Charmeur :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *