«

»

lip 14

Ride colorful!

Dziś wpis troszkę z innej serii – myślę, że dla wielu osób może być bardzo ciekawy. Wielu właścicieli koni marzy o tym, aby wraz ze swoimi wierzchowcami brać udział w szkoleniach, rozwijać się, poznawać nowe rzeczy, móc jeździć swojego konia w ten sposób, aby był lekki, dynamiczny, chętny do współpracy i zgrany z jeźdźcem. A gdyby tak jeszcze umieć – i potrafić – nauczyć konia nowych rzeczy?
W jeździe konnej możliwe jest (prawie) wszystko, trzeba tylko wiedzieć, jak się zabrać do pewnych rzeczy.

Niestety dla większości z nas przeszkodą będzie brak dostępu do odpowiedniego trenera – osoby, która z ziemi mogłaby nam pokazać pewne rzeczy, pomóc stworzyć bazę do prawidłowej komunikacji, od podstawowego, czytelnego dla obydwu stron ABC, po kolejne, bardziej skomplikowane wyrazy dodawane do końsko-ludzkiego słownika.
O dostęp do dobrych trenerów nie jest łatwo, tak naprawdę doświadczonych szkoleniowców jest niewielu, tych, którzy potrafia czytelnie przekazywać swoją wiedzę – jeszcze mniej, a takich, którzy dodatkowo dysponują wolnymi mocami przerobowymi i mogą pod swoją pieczę wziąć parę jeździec i koń – jak na lekarstwo…

Na szczęście w tej chwili jest sposób, dzięki któremu nie trzeba odkładać marzeń o byciu lepszym jeźdźcem na półkę. I tym sposobem jest internet 😉
Sieć jest prawdziwą kopalnią wiedzy, przy odrobinie zaangażowania można wyszukać w niej prawdziwie perełki, rozmowy z trenerami, case studies szkolenia koni, a przede wszystkim filmy z najrozmaitszych ujeżdżeniowych konsultacji.

I taki pierwszy cykl bardzo ciekawych filmów wrzucę poniżej.
Zostały nagrane w 2007 roku podczas sympozjum przeznaczonego dla sędziów, trenerów oraz zawodników ujeżdżenia. Dlaczego warto je obejrzeć? W bardzo przystępny sposób pokazują pewną szkołę pracy, której sama jestem ogromną zwolenniczką. W tym systemie dąży się do uzyskania lekkiego, ale dynamicznego konia, bardzo wyczulonego na delikatne pomoce.
Filmy poruszają kilka ważnych mitów (jak rozumiemy półparady, czy wiemy, jaki naprawdę ma być efekt zastosowania półparady? czy nasze półparady to na pewno sekwencja przytrzymanie+odpuszczenie? a jak rozumiemy jazdę na zewnętrznej wodzy, czy po prostu zewnętrzną mamy bardziej trzymać i nie puszczać?), a także pokazują sporo powszechnie spotykanych problemów (przypadek konia o świetnym stępie na luźnej wodzy i tragicznym, drobiącym, pozbawionym rytmu stępu na kontakcie).
Jest i słowo o tym, jak należy rozumieć efektywność jeźdźca (każde działanie jeźdźca musi mieć swój powód oraz swoją reakcję, jesli praktyka pokazuje inaczej, to należy mocno zastanowić się nad tym, co się dzieje na grzbiecie konia). Poruszono kwestię użycia bata, który jest nieocenioną jeździecką pomocą (tak – pomocą!) i nie służy ani do karania, ani do popędzania konia / uzyskiwania ruchu naprzód.
Omówiony został także sam sposób jazdy, bo praca ujeżdżeniowa nie polega na zanudzeniu konia i krążeniu po 5 minut kłusem na każdą stronę. Konia mamy stale testować, zajmować pracą, sprawić, aby się nią bawił z życiem i iskrą. Jazda w stylu „zakłusuję i sobie jadę, zagalopuję i sobie jadę” to zupełnie niepotrzebne nabijanie kilometrów.

Klinika ma formę dialogu prowadzonego z publicznością. Polecam odpowiadanie na pytania, jakie zadają prowadzący samodzielnie, bez czekania na (nieco niemrawą) publiczność. W razie wątpliwości można nawet zatrzymać film, chwilę pomyśleć nad odpowiedzią, a potem jej udzielić u siebie, przed komputerem. Pozwoli to przekonać się, czy widzimy słuszne rzeczy, dobre reakcje u konia, potrafimy ocenić, czy coś jest poprawne, czy nie. To jest absolutnie pierwszy krok do tego, żeby spróbować samodzielnie pracować z własnym koniem.

So, keep it colorful!

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

Część 5Część 6

Część 7

Część 8

Część 9

12 comments

Skip to comment form

 1. ala

  Quanta, cuuuuudowne!

 2. Karo

  super sprawa, bardzo przydatne filmiki.

 3. lili

  Pomocna notka, a co słychać u Twoich chłopaków? Pozdrowienia!! :)

 4. Dominika

  Bardzo fajny blog. Super się czyta, nie mogłam skończyć aż do przeczytania ostatniej notki. Fajnie, że osoba z taką dużą wiedzą, chce się nią dzielić. Zdecydowanie dopisuję się do grona stałych czytelniczek :)

 5. Karo

  Zdecydowanie zbyt długa cisza na blogu!

 6. gllosia

  czy te filmiki zostały usunięte z yt? nie mogę ich odtworzyć.. ;C

  1. quanta

   Zmienione na linki, ponieważ w części filmów zostało zablokowane ich wyświetlanie poza youtube. Powinno działać.

 7. gllosia

  Działa, dziękuję 😉

 8. Basia_Weronka

  Świetny blog! Pozdrawiam!

 9. JAGODA

  Kurcze i to jest ten moment w którym żałuję że nie lubię angielskiego i nie umiem :( (po prostu kocham niemiecki 😛 ) Czy ktoś może to przetłumaczyć? :)

 10. Patka hm

  Strona od razu idzie do ulubionych filmiki koniecznie zobaczę i liczę że dużo z nich wyniosę :)
  Dziękuję za dzielenie się z nami swoją wiedzą i znalezionymi materiałami 😉

 11. Aleksandra St

  Notka stara, ale zawsze aktualna. Dzięki za to, że jesteś dla nas już tak długo <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *