«

»

lut 22

Pride of Poland, czyli polska duma

Polityki staram się unikać, jak mogę – i tak utrudnia mi znacząco życie jako prywatnemu przedsiębiorcy – ale kiedy zagęszczenie absurdu osiąga granice takie, że nie da się nim oddychać, nie można nie zabrać głosu. Inaczej wszyscy się damy udusić.

Za końmi arabskimi nie przepadam – nie mój typ urody, bardzo niszowa użytkowość. Ale niezależnie od moich prywatnych preferencji konie arabskie to jedyne wśród koni hodowanych w Polsce, które na tle stawki światowej są naprawdę konkurencyjne. Wyniki aukcji mówią same za siebie (dla porównania: jak wypada sprzedaż i osiągnięte ceny na promowanej przez PZHK aukcji Teraz Polskie Konie? No właśnie…).
Możemy sprzedawać konie za ceny słono powyżej miliona euro – taka sztuka udaje się jak dotąd tylko Niemcom.
Konie arabskie to nasza polska renomowana marka, z której powinniśmy być dumni. Pride of Poland – polska chwała, nasza polska chluba!

Zarówno Janów, jak i Michałów są rentownymi, doskonale zarabiającymi przedsiębiorstwami. Nie wymienia się zarządu prosperującej firmy!
A już na pewno nie w ten sposób. Jeśli zdaniem ANR zmiany były potrzebne, powinien zostać zorganizowany oficjalny konkurs, z określeniem wymagań wobec kandydatów. Ciekawe, jakie atuty mają nowo powołane osoby w kontekście kilkudziesięciu lat doświadczenia, udokumentowanych sukcesów i doskonałej znajomości branży, które to wyrosły z pasji i serca, a nie z polityki i korzyści zajmowania stołków?
Wiedza o hodowli to nie jest coś, co się zdobywa w tydzień. Składają się na nią lata nauki zdobywanej praktyką. Pani Anna Stojanowska, pan Marek Trela oraz pan Jerzy Białobok taką wiedzą niewątpliwie dysponują.
Tymczasem Panią Inspektor oraz obydwu Panów Prezesów odwołano po cichu, z dnia na dzień. Ich miejsce mają zająć osoby nie bardzo mające dotąd doświadczenie z końmi…


Polityka pcha nam się z butami do domów, rodzin, łóżek, katechizmów, sztuki i portfeli. Nie pozwólmy, żeby tymi butami podeptała i konie.

Petycja obowiązkowo do podpisania:
https://podpisz.to/petycja/mowimy-nie-zmianom-w-polskiej-hodowli-koni-arabskich,127/lista-podpisow

A tutaj mamy listo otwarty udostępniony przez Świat Koni:
KLIK treść wysyłamy na adresy Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych: anr@anr.gov.pl, Rzecznik Prasowy ANR: rzecznik@anr.gov.pl
KLIK treść wysyłamy na adresy Minister Rolnictwa:  sekretariatbm@minrol.gov.pl, Rzecznik Prasowy Ministerstwa: rzecznik.prasowy@minrol.gov.pl

Powyższe listy należy również wydrukować, podpisać imieniem i nazwiskiem oraz wysłać pocztą poleconą z potwierdzeniem odbioru na adresy podane w nagłówkach.
To koszt raptem kilku złotych, ale apeluję, żeby solidarnie stanąć za „naszymi” – koniarzami i krwi i kości, a nie politycznego nadania.

Zobaczcie, jak polskie araby są postrzegane za granicą – niech ten nasz dorobek kwitnie, a nie padnie łupem bitwy o stołki:

JANÓW PODLASKI STATE STUD from Genuine Horsefly on Vimeo.

20 comments

Skip to comment form

 1. malem

  Podpisuję się nogami i rękami zarówno pod petycją jak i pod Twoim artykułem Quanta. Brak odzewu i sprzeciwu to niema zgoda na to co funduje nam „nasz” rząd, nie tylko w tej dziedzinie, ale również na innych polach życia.

  1. quanta

   Ja już wysłałam listy i podpisałam petycję. Niestety i tak jesteśmy raczej na straconej pozycji, ale przynajmniej pokazać, że nie jest nam wszystko jedno, to w tym momencie obowiązek.

   1. Migi

    Najpierw śmiertelna kolka Pianissimy, teraz odejście p.Marka Treli… Kryzys w Janowie. Ciekawe co na to Michałów? Może pracownicy obydwu stadnin powinni ogłosić strajk… W Polsce jest to chyba jedyna droga do osiągnięcia czegokolwiek…

 2. am.al

  świetny blog:) pozdrawiam

 3. Beata

  Petycję podpisałam listy wyslalam. Co jeszcze można zrobić kochani piszcie w nas wszystkich siła. Powiem szczerze serce mi pęka. Jeśli mogę jeszcze jakoś pomóc piszcie.

 4. iza

  Przykra sprawa… Wierzyć się nie chce :(

 5. Marta

  Wielka szkoda. Akurat mieszkam całkiem niedaleko Janowa. Właśnie w tej stadninie miałam okazję pierwszy raz w życiu zobaczyć szlachetne konie. Od wielu lat jeżdżę tam od czasu do czasu na spacery. Pan Trela na pewno był wielkim pasjonatem, bo prawie zawsze widywałam go przechadzającego się po terenie stadniny… Ciekawe czy nowa osoba będzie miała aż takie zaangażowanie.

 6. fanka

  Quanta, całkiem poważnie zachęcam, żeby podesłać ten materiał do TVN. Oni powinni się tym zainteresować. To telewizja prywatna, więc nie jest pod butem obecnego rządu. A mam głębokie przekonanie, że te absurdalne zmiany wynikają z nowych rządzących w naszym kraju i obsadzania stołków „swoimi” czy ma to sens, czy też nie. Często interwencje TVN kończą się skukcesem.

  1. Nayantara

   Zarówno w TVP jak i na TVN dziś w wiadomościach był reportaż… ciekawe czy ktoś może przemyśli decyzję, bo nie wyobrażam sobie jak ekonomista, który niewiele miał do czynienia z końmi ma zarządzać takim obiektem. Ekonomia to jedno, a wiedza i doświadczenie w tym wypadku idą zupełnie inną ścieżką.

   1. quanta

    Tyle dobrego, że sprawa nabiera rozmachu i to chyba jedyne, na co możemy wpłynąć – czyli nie pozwolić, żeby wszystko zostało po cichu zamiecione pod dywan.

    Swoją drogą Pani Wanda Wąsowska zabrała głos w sprawie i chociaż na granicy dobrego smaku, to jednak trudno nie przyznać racji:

    1. Nayantara

     Facebook też huczy od wczoraj, mam nadzieję, że na coś się ten szum zda.
     Pani Wanda… no cóż bardzo bezpośrednio, ale jak piszesz – trudno się nie zgodzić. Może czasami trzeba powiedzieć pewne rzeczy na głos.

    2. hihikomori

     Tylko dlaczego na liście jest data 2012 rok ?

     1. quanta

      Pomyłka osoby, która pisała na kompie dla Pani Wandy i wręcz słynie z wszelkich możliwych dysleksji i dysgrafii. Kropki na końcu zdania też nie ma, znaków przestankowych również.

 7. Natalia

  Bardzo się cieszę, że piszesz i nagłaśniasz ten temat. Mi akurat jest on najbliższy jeśli chodzi o tematy końską.
  I po prostu nie mogę się pogodzić z tym co się stało… Nie jestem w stanie pojąć jak głupim trzeba być, żeby zrobić coś takiego, żeby sabotować to, co jest naszym skarbem narodowym :(

  Nowy prezes Janowa dziś w Polsacie mówił, że konie będą jego ‚nowym hobby’, bo dotychczas nie miał z nimi do czynienia!
  To jest tak oburzające, już brakuje mi słów. Jak można dać kierownictwo takiej stadniny kompletnemu laikowi…
  Podstrony stadniny Janowskiej, na których zamieszonych było wiele fascynujących historii o koniach arabskich, już nie działają (przeniesione do archiwum z dniem 20.02.16). A pamiętam jak na stronie Janowa zgłębiałam wiedzę i rozwijałam moją miłość do tych koni… Jak ta strona zginie to już w ogóle nie będziemy wiedzieli co się w stadninach dzieje :(

  Ludzie, błagam, podpisujcie i wysyłacie ile się da!

 8. staramaleńka

  I mnie się przelało… dwa listy wysłane, po 10 z rodzaju wydrukowane do zostawienia w stajni – może inni też dołączą. Dzięki za przykład. Też nie jestem zaangażowana w jakąkolwiek opcję, staram się dobrze robić swoje i nie wtykać nosa w nie swoje sprawy, ale… to dobre w poradnikach o dobrym życiu dla Amerykanów. W zderzeniu z twardą polską absurdalnością doszłam do ściany. Kpienie, śmiech przez łzy oraz inne dotychczasowe metody ściany nie przesuwają, a szkoda, chyba czas wstać i się zacząć działać. A jeszcze miesiąc temu stwierdziłabym, że nie zaangażuję się w żadne hece polityczne choćby z permanentnego braku czasu. Jednak jest „dobra zmiana” 😉

  Daję głos po raz pierwszy, ale czytam już od jakiegoś czasu – gratuluję świetnego bloga, podziwiam włożoną pracę, dziękuję za wiedzę

 9. quanta

  W sobotę manifestacja pod warszawską Cavaliadą. Komunikat ANR o odwołaniu prezesów jest obrzydliwy. Utrata zaufania? Do kogoś, kto stworzył całe stado hodowlane? Mam uwierzyć, że większe zaufanie będzie do babeczki trzy lata po studiach? I pana, który z uciechą deklaruje, że będzie miał „nowe hobby”? A pewnie nie umiałby odpowiedzieć na pytanie (rejestracyjne na jeździeckim forum, z którym poradzi sobie największy laik) – gdzie u konia jest strzałka? I ten ktoś ma mieć ostatni głos w układaniu planów hodowlanych?

  Co gorsza wiele wskazuje na to, że na drugi ogień partyjnych przemian pójdą polskie wyścigi.

  1. Magdalena

   Tylko koni żal i ciezkiej pracy włożonej przez tyle lat, aby polska hodowla była znana na całym świecie……
   Polityka niszczy wszystko.

 10. staramaleńka

  Najbardziej obawiam się, że nie chodzi o stołki tylko o kasę. Z jednej strony brakuje na obietnice, z drugiej „drobne upominki” dla Ojca Dyrektora… Tną już puszczę Białowieską, bo jak stwierdził minister środowiska zmarnowałoby się 700 mln zł, obstawiam, że jakiś „ekspert” przypomniał sobie rekordowe ceny jakie osiągają araby z Janowa i Michałowa, pomnożył przez dajmy na to połowę stada hodowlanego „aby był wilk syty i owca cała”, no i wyszło z tej matematyki, że znalazły się kolejne gigantyczne pieniądze… mam nadzieję, że się mylę

 11. quanta

  Do poczytania (nóż się w kieszeni otwiera za takiego prezesa):

  http://wyborcza.pl/1,75968,19681241,monika-olejnik-o-zwolnieniu-dyrektorow-stadnin-jaki-osiol-jest.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *