«

»

cze 24

Patent od Carla do nauki kontaktu

Nazywa się toto, uwaga: „Carl Hester Fantastic Elastic Dressage Rein”
Fantastyczna, elastyczna ujeżdżeniowa wodza zaprojektowana przez Carla Hestera :)

Ale teraz bez żartów, bo pomijając z lekka patetyczne nazewnictwo, taki patent może mieć sens:

“As a rider and trainer my constant quest is to connect horse and rider with the ultimate ‘elastic’ feel, these reins do exactly that” – Carl Hester.
Faktycznie, żeby jeździec znalazł właściwy kontakt z końskim pyskiem, musi znaleźć takie działanie ręki, żeby nie przeciągać się z gumami, ale również, żeby nie wisiały one luźno, a pozostawały cały czas lekko naprężone, dając połączenie ręki z kiełznem i pyskiem konia. Przepuszczalny koń na kontakcie daje właśnie takie „gumowe, elastyczne” uczucie na ręce na zwykłej wodzy – zatem taka elastyczna wodza może być niezłym pomysłem, żeby pokazać, czego mamy szukać, jakiego rodzaju kontaktu z koniem.

Co myślicie?

patent

1 comment

  1. Olga

    Na pewnym etapie nauki może być ten patent przydatny. Przy mało stabilnych rękach jeźdźca na pewno uchroni on pysk konia przed dyskomfortem, jaki takie ręce mogą w nim wywołać. Równocześnie wierzchowiec może próbować łapać kontakt i naciągać wodze bez obawy że „nadzieje” się na sztywne ramiona i niepracujące ręce „pasażera”. Wydaje mi się jednak, że przy dłuższym jeżdżeniu na takich wodzach, mogą one sprowokować człowieka do „zatrzymania” rąk w jednym miejscu. A przecież nasze ręce powinny „należeć” do końskiego pyska i podążać za ruchem głowy i szyi zwierzęcia tak, by utrzymać wodze w delikatnym, ale stałym napięciu. Przy tym patencie wszyte w wodze gumy wyręczą jeźdźca i wykonają całą „robotę” za niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *