«

»

gru 26

Ostatni taki ciepły weekend

Ostatni taki ciepły weekend – w tym roku 😉
Gdybym mogła, to pogodzie bym dała Oscara. Spędzam dużo czasu na zewnątrz (i nie umieram – ha, a ja jestem zdecydowanie niekompatybilna z zimnem), jeżdżę na zewnątrz, lonżuję na zewnątrz, konie mam rozderkowane, a na padok mogę je wypuścić bez stresu, że na śniegu i lodzie będą się ślizgach jak na łyżwach.
Kilkunastostopniowe temperatury zmyliły i obudziły nawet takie zwierzątko, które przyszło dziś do mnie w stajni:
bufotes

Niestety początek przyszłego roku nie zapowiada się aż tak wspaniałomyślnie i powieje nieco chłodem, chociaż nadal ma być słonecznie i bez dużego mrozu. To powinno dać się przeżyć.

Przy okazji polecę bardzo fajny serwis pogodowy dla koniarza – zresztą i dla każdej osoby, która spędza sporo czasu pod chmurką i przydatne będą dla niej informacje nieco bardziej szczegółowe, niż ikonka z dziennika TV. Numeryczna Prognoza Pogody ma to do siebie, że jest bardzo, bardzo precyzyjna. Pozwala z dokładnością do godziny określić, kiedy będzie padać – wiele razy umożliwiło mi to zaplanowanie np. spaceru w teren, żeby rozminąć się z deszczem. Z kolei na przykład takie dane, jak siła i porywy wiatru pozwolą na przełożenie treningu bojaźliwego młodzika dwie godziny wcześniej – lub później – aby uniknąć najmocniejszych podmuchów i pracować z koniem wtedy, kiedy łatwiej mu będzie się skupić.

Jak korzystać z meteo.pl?

Na pierwszy rzut oka serwis może nie wydaje się bardzo czytelny, ale naprawdę łatwo go biegle opanować. Wprawdzie zaoferuje nam prognozę na dwa najbliższe dni, ale wyłącznie dlatego, że w dłuższym czasie nie da się aury aż tak dokładnie przewidzieć.
Po wejściu na stronę meteo.pl wybieramy pierwszy z lewej strony model pogodowy – pomarańczowy przycisk z napisem MODEL UM. Pojawi się dostępna mapka, na której klikamy interesujące nas miasto – lub podajemy współrzędne geograficzne.
W kolejnym okienku otrzymamy kilka tabelek, z których najbardziej interesować nas będzie pierwsza, druga oraz czwarta od góry.

meteo

Tabelka pierwsza to wykres temperatury. Jak widać, niedziela zapowiada się nadal cieplutko, w poniedziałek będzie trochę chłodniej, a we wtorek przyjdzie ochłodzenie nawet poniżej zera.
Tabelka druga to opady. Te zielone słupki i kreski to deszcze pojawiające się w konkretnych godzinach. Im wyższy zielony słupek, tym bardziej intensywne będą opady. Śnieg pojawia się w tabelce jako słupki ciemnoniebieskie. Z aktualnej prognozy wynika, że niezbyt intensywnie padać będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Czwarta tabelka to siła i prędkość wiatru. Zupełnie cicho i spokojnie w najbliższych dniach nie będzie, ale też mocniej będzie wiało nocą, niż za dnia.

Polecam dodanie sobie meteo.pl do ulubionych stron, bo jest to naprawdę pożyteczny serwis.
Miłego zatem prognozowania 😉

7 comments

Skip to comment form

 1. drabcio

  A ostatnia tabelka również ważna przy planowaniu sesji foto :)

  1. quanta

   Ha, dokładnie tak! 😆

 2. Lidia

  http://www.radareu.cz/ i burze.dzis.net – to ostatnie fajne na lato, podaje wyładowania atmosferyczne z dokładnoscią bardzo dużą i ponadto znajdują się tam ostrzeżenia o nadchodzących burzach. A to pierwsze przydaje sie jako uzupełnienie icm

  1. sumire

   Z serwisów burzowych godny polecenia jest jeszcze blitzortung.org.

   Swoją szosą… wpis o pogodzie? Serio?… 😉

   1. quanta

    Jakby taka pogoda miała trwać, to mogę o niej pisać codziennie :) Dziś się fantastycznie najeździłam po dworze:

    A żaby lubię zaraz po koniach i kotach ]:>

 3. xymena

  Ooo proszę! Sama korzystam z tej strony od ładnych kilku lat 😀 (nie było mi dane przebywać w stajni z halą, więc radzić sobie trzeba). Chyba jest jedyną tak precyzyjną stroną prognozową i myli się na tyle rzadko, że mogę to policzyć na palcach dwóch rąk.

 4. FastTaker

  Korzystamy z tych samych meteogramów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *