«

»

lip 14

Nowe ogłowia ANKY – przegląd

Na sezon 2017 firma wprowadziła takie jak poniżej nowości:

ANKY ogłowie rurkowe Anatomic

Ten model zadebiutował w zeszłym roku jako munsztuk, a z uwagi na ogromną popularność doczekał się edycji pod standardowe wędzidło.

Ogłowie Anatomic dostępne jest w kilku wersjach: z nachrapnikiem wykończonym tradycyjną skórą, lakierowanym, czy wreszcie ekstra szerokim (5 cm, przy standardowej szerokości 4 cm), z czarnym lub białym podszyciem.
Niezależnie od nachrapnika, wszystkie edycje mają profilowane potylice i są szyte na okrągło. Rurkowe paski w ogłowiach ANKY są naprawdę cieniutkie i bardzo subtelne, chociaż przed pierwszym użyciem nie tak miękkie jak w ogłowiach BR i polecałabym je dobrze przesmarować przed pierwszym użyciem.

a18004w_ a18004w_
Ogłowia ANKY mają również charakterystyczne naczółki. Zamiast haczyków „trzymających” cyrkonie ankowe kryształki osadzane są w okrągłych oprawkach – nitach. Naczółek jest dzięki temu gładki i bardzo trwały, a skóra pod cyrkoniami nie wymaga wycięcia jej, jak ma to miejsce przy standardowym wprawieniu cyrkonii – chociaż muszę przyznać, że jakoś tradycyjny montaż cyrkonii w naczółkach wizualnie bardziej mi odpowiada. Swoja naczółki w ogłowiach Anatomic wymieniłam 😉
Plusem ogłowi ANKY są dla mnie sprzączki – drobniejsze i bardziej skromne, niż w ogłowiach BR.

18002_18002
18005wb180051

Ogłowia ANKY mają w komplecie wodze, stąd ich wyższa cena. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda (nie trzeba wodzy szukać dodatkowo, zamawiać, a nie zawsze te przez nas upatrzone będą dostępne) – minusem brak wyboru, chociaż w większości ogłowi wodze są albo całkowicie skórzane, albo skórzano-taśmowe antypoślizgowe, z wplecioną gumowaną nicią, zatem zdecydowanie akceptowalne.

Ceny ogłowi Anatomic wędzidłowych, wszystkie wersje 189,95 €.

Ogłowie rurkowe lakierowane Drop Noseband

Naprawdę ciekawa propozycja na ogłowiowym rynku: tranzelka z nachrapnikiem hanowerskim, ale w wersji „wszystkomającej”, na wypasie. Ogłowie jest rurkowe, a szytego na okrągło hanowera raczej można było dotąd szukać wyłącznie u rymarza. Mało tego, hanowerski nachrapnik jest lakierowany, a jeśli to nie wystarczy szczególnie wybrednym klientkom, to mogą one dobrać nachrapnik podszyty czarną, lub białą skórą. Do tej pory wśród gotowych „sklepowych” ogłowi żadna z firm nie oferowała tak dużego wyboru.

182001 18200

Rurkowe paski ogłowia ANKY Drop są cieniutkie, zapinane na haczyki, a klamerkę paska podgardlanego umieszczono pod ganaszami, co nie tylko jest wygodne w zapinaniu, ale też pozwala na ukrycie jak największej ilości sprzączek.

Anatomiczne potylica w kształcie litery E (wycięta przy uszach, poszerzona między nimi) o miękkim podszyciu dobrze układa się na końskiej głowie, chociaż przydałoby się jeszcze więcej odważnego wycięcia.

Mankamentem ogłowia jest dla mnie naczółek: dwurzędowy, z cyrkoniami w okrągłych oprawkach, szeroki (zaraz po nachrapniku to jeden z najszerszych pasków tego modelu ogłowia), a przez co dość ciężki i solidny. Będzie najlepiej pasował do koni o nie najmniejszej głowie i mocnym, równie szerokim czole. Naczółek jednak zawsze łatwo wymienić 😉

W komplecie rurkowe, antypoślizgowe wodze.

Trzeba jednak pamiętać, że hanowerski nachrapnik bywa dość trudno dopasować. Kółeczka tego nachrapnika powinny wypadać na wysokości wędzidła, ale przed nim, by nie zaczepiać o kiełzno podczas jazdy i nie blokować jego działania. Nie mogą jednak lokować się za bardzo z przodu, bo w takim wypadku ściągają paski policzkowe na wrażliwą kość jarzmową konia. Ja swoje nachrapniki dobierałam jako zamienne części i metodą prób i błędów zakupiłam rozmiar pony ❗ Zatem gotowe ogłowie full wcale nie musi zagrać z każdym full koniem, przykład poniżej: z lewej strony nie najgorzej, z prawej – fatalnie (nawiasem mówiąc obydwie fotki to katalogowe zdjęcia producentów, lewe ogłowie to Busse, prawe – Kieffer).
hanowerki

Cena za ogłowie z wodzami 169,95 €, dostępne w wersji z czarnym i białym podszyciem.

Ogłowie Anatomical Shaped Noseband

Ostatnia nowinka od ANKY to tranzelka z nachrapnikiem wyprofilowanym nad końskimi nozdrzami. Przydatny szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na bardzo szerokim nachrapniku (ten z ogłowia ma 4,4 cm), a mamy konia o stosunkowo krótkiej głowie i chcemy zapewnić mu szczególnie swobodny oddech w trakcie wzmożonego wysiłku. Takie wycięcie umożliwia łatwiejsze „otwarcie” chrap.

18006 18006

Standardowo – E-kształtna potylica, opadający naczółek z cyrkoniami w nitach (znów średnio lubiane przeze mnie zmiksowane dwa rozmiary). W komplecie para antypoślizgowych wodzy.

Cena ogłowia 179,95 €, dostępnego w wersji z czarnym i białym podszyciem.

5 comments

Skip to comment form

 1. kokos

  Ja właśnie mam problem z moim hanowerskim, bo trochę mi podciąga wędzidło do góry :/ Bez zapięcia wędzidło dobrze się układa i paski policzkowe są całkiem napięte, tak że ciągnąc za wodzę nie robią „buły” jak to nazywam czyli nie odskakują od końskiej głowy, ogólnie w szwedzie była taka wysokość idealna. Tylko teraz zapinam nachrapnik na dobrej wysokości, obrazek przypomina zdjęcie 1 w Twoich poglądowych… no ale to wędzidło wtedy wędruje pół cm w górę i podtrzymuje się na tym nachrapniku. Ech… mimo tego jeździ mi się i tak lepiej niż w szwedzie, więc nie zmieniam… ale wątpliwości pozostają czy tak powinno być :/
  Próbowałam podciągać wędzidło w górę, nachrapnik w dół… no ale nie. Wychodził koń ze zbyt szerokim uśmiecham, albo z utrudnionym oddychaniem :/ To co mam aktualnie to najlepszy kompromis.

  1. quanta

   Dobrze dopasowany hanowerski nachrapnik nie powinien zmieniać położenia wędzidła. Nie bój się opuścić go naprawdę nisko, nawet kółeczka nachrapnika te pół centymetra niżej niż ścięgierz wędzidła – kość nosowa sięga dalej, niż się przeważnie spodziewamy (mniej więcej na wysokość górnych kłów). Ewentualnie podrzuć zdjęcie, to wspólnie się coś wymyśli :)

 2. viriana

  A ja tak z innej beczki, nie wiem czy był tu juz taki post, nie potrafie odnalezc, a i w internetach ciezko znaleźć cos konkretnego, a mam na mysli zawijanie. Jakich owijek uzywac na trening jak zawijac i jak to w koncu jest z tym przegrzewaniem nog, moze mozesz odeslac do jakiegoś rzeczowego artykułu?

  1. quanta

   Oj nie, takich informacji można znaleźć pełno w internecie 😉
   Jak zawijać? Na to pytanie youtube pokazuje koło setki filmów, odpowiedzi z googla jeszcze więcej.
   Przegrzewają nogi zarówno bandaże, jak i ochraniacze, chociaż te drugie w nowoczesnej, oddychającej wersji na pewno mniej. Jeśli się stosuje dobre przepuszczające powietrze podkładki, to nie ma się czym przejmować, przecież i tak chłodzimy końskie nogi po treningu. Decyzję czy wybrać owijki czy ochraniacze trzeba i tak podjąć odpowiednio do konkretnego konia czy konkretnej jazdy (zawijanie w teren może być dość lekkomyślne).

 3. Julia

  Quanta, myślę o zakupie ogłowia Anatomical Shaped Noseband; czy mogłabyś doradzić jak dobrać rozmiarówkę? Mój koń chodzi teraz w tranzelce Kavalkade w rozmiarze full, ale już wszystkie maski (np. Horseware) czy kantary (BR) w tym rozmiarze są za duże. Jak uważasz, ogłowie brać COB zamiast FULL?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *