«

»

sie 13

Mistrzostwa Świata Młodych Koni Verden 2014: 6-latki

Konkurs finałowy w grupie koni 6-letnich Mistrzostw Świata Młodych Koni 2014 wygrał kasztanowaty ogier KWPN Dancer Forever (Vivaldi x Tango), pod Holenderką Kirsten Brouwer. Jest to efektowny i absolutnie typowy dla rasy koń ujeżdżeniowy, z wszystkimi zaletami i mankamentami rasy KWPN: doskonałym i efektownym kłusem, mocno wychodzącym w górę galopem i dość skromnym stępem. Nota, którą za ten chód przyznali sędziowie, wydaje mi się być dość szczodra (chociaż i tak koń pokazał o wiele lepszy stęp, niż na filmie poniżej, co oznacza, że rozwija się prawidłowo w treningu). Dancer na filmach z ubiegłego roku w stępie roboczym często nie dokracza w ślad, w stępie swobodnym raptem wkracza. Mimo iż zachowuje stale dobry rytm, uwidacznia się spora elektryka ogiera, ale też nerwowość i spięcie (tu zawsze jednak jest coś za coś. Wiele niemieckich koni stępuje znacznie obszerniej, jednak w tak dużym stępie pojawiają się zaburzenia taktu i cały chód wydaje się być na granicy inochodu. Może niezbyt szałowy, ale za to pewny i bezpieczny stęp jest zatem dobrym kierunkiem obranym przez hodowców rasy KWPN?)
Dancer wykonał poprawny program z jedną pomyłką (spóźniona lotna zmiana), ale ten mankament zatuszował jakością galopu (zdecydowanie najlepszego pośród wszystkich 6-latków) i spektakularnymi dodaniami, pełnymi obszerności i uphillu.
Oceny: kłus 9.8, stęp 7.8, galop 9.3, przepuszczalność 9.0, wrażenie ogólne 9.3, ocena końcowa: 9.04.
Dancer w ubiegłym roku, podczas Pavo Cup (które to zawody wygrał)

Vice-mistrzem został siwy (siwki zdecydowanie obrodziły w tym roku) ogier hanowerski Auheim’s Del Magico (Dimaggio x Feinbrand), dosiadany przez Austriaczkę Stephanie Dearing. Sędziowie najwyżej ocenili galop konia (rzeczywiście świetny), najgorzej – stęp, który jednak wyglądał i tak znacznie lepiej niż u zwycięskiego konia (o wiele bardziej obszerny, wyraźnie przekraczający) – szkoda, że sędziowie zdecydowali się przynać tylko jedną dziesiątą punktu więcej. Koń szedl na równym, pewnym kontakcie, sprawiając wrażenie zadowolonego z pracy i garnącego się do niej, chociaż czasami (poszerzenia) szukał jeszcze równowagi na ręce jeźdźca. Wysoka nota za jezdność pozwoliła utrzymać prowadzenie. Austria zdobyła swoj najlepszy, jak dotąd, wynik w MŚMK!
Oceny: kłus 8,7, stęp 7.9, galop 9.0, przepuszczalność 8.8, wrażenie ogólne 8.9, ocena końcowa: 8.66.
Film sprzed dwóch lat:

Brązowy medalista, to podobnie jak koń z miejsca pierwszego syn ogiera Vivaldi. Dream Boy (Vivaldi x Ferro) był czarnym koniem konkursu, wygrał eliminacje i wszyscy spodziewali się, że bez problemu zgarnie złoto w finale. Po przejeździe amazonka podniosła dłonie w geście triumfu, a publiczność wiwatowała. Na dłuższy czas zapadła cisza i wszyscy w skupieniu czekali na komentarz sędziowski. Po ogłoszeniu wyników z widowni zaczęło dobiegać buczenie i gwizdy… Na eliminacjach koń otrzymał ocenę 9.5 za galop – teraz „tylko” 9.0 i była to jedyna dziewiątka przyznana za chody. Kłus: eliminacje 8.7 – finał 8.6, stęp: eliminacje 8.0, finał 7.8. Wrażenie ogólne: eliminacje 9.2, finał 8.9. Poszło gorzej, czy sędziowie się trochę „odkochali”? Program był wykonany bez błędów, z wybaczalnymi dla 6-latka mankamentami (zbyt miało zgięcia w ciągach, nieco krzywe zmiany na jedną stronę).
Noty: kłus 8.6, stęp 7.8, galop 9.0, przepuszczalność 8.9, wrażenie ogólne 8.9, ocena końcowa: 8.64.

Czwarte miejsce i dopiero tutaj pojawia się pierwsza niemiecka amazonka (Beatrice Buchwald). Westfalski ogier Den Haag (Diamond Hit x Florestan I) ujmuje elegancją, porusza się w bardzo dobrej kadencji i – wreszcie! – naprawdę dobrze stępuje, obszernie i zawsze z zachowaniem świetnego rytmu. Konie 6-letnie mają znacznie trudniejsze zadanie na czempionatach, niż 5-latki, które w zasadzie mogą dobrze wykonać program demonstrując niezłe chody, pokazując jezdność i posłuszeństwo. 6-latki mają do wykonania nie tylko lotne zmiany, ale również stęp zebrany – elementy, które same w sobie nie są łatwe i wymagają odpowiedniego wyszkolenia.
Oceny: kłus 8.4, stęp 9.2, galop 9.0, przepuszczalność 8.0, wrażenie ogólne 8.5, ocena końcowa: 8.62.

Piąta lokata przypadła Dunce Stine Doesing oraz duńskiej krwi klaczy Lehmanns Lilo (De Noir x Midt-West Ibi-Light).  Zaprezentowała ona bardzo harmonijny przejazd, w którym było widoczne wyraźne podporządkowanie jeźdźcowi. Wszystkie cztery zmiany były bardzo dobre. Zastrzeżenia dotyczyły jednak zadu klaczy, w ruchu widoczna była krzywizna ciała i szerokie stawianie prawej tylnej nogi (np. w poszerzeniach w kłusie), czasami na granicy lekkiego koguciego chodu. Ciekawe, czy jest to spowodowane wadą budowy, czy ma jakąś inną przyczynę?
Oceny: kłus 8.6, stęp 8.8, galop 8.4, przepuszczalność 8.4, wrażenie ogólne 8.6, ocena końcowa: 8.56.

Miejsce szóste: ogier KWPN Dorado 203 (Krack C x Rousseau) pod Holenderką Emmelie Scholtens. Kolejny jakże szykowny rudzielec! Ta para moim zdaniem mogła zostać oceniona wyżej. Koń dysponuje rewelacyjnym kłusem i galopem oraz niezłym stępem. Był bardzo dobrze przygotowany do konkursu, pokazał świetne ciągi i dobre lotne zmiany, chociaż widać było pojawiające się przy wykonywaniu tego elementu napięcie. Mam jednak nadzieję, że właściciele Dorado planują dla niego karierę sportową (a nie np. tylko hodowlaną) – z chęcią będę obserwowała jego przyszłe, duże czworoboki.
Oceny: kłus 8.9, stęp 8.2, galop 8.6, przepuszczalność 8.2, wrażenie ogólne 8.5, ocena końcowa: 8.48.

Jako siódma uplasowała się Cassiopaya 10 (Cassini Boy Junior x Lanciano) i Jana Freund (GER). Klacz po skaczącym ojcu udowodniła, że również skokowe linie w ujeżdżeniu dają radę. Wprawdzie nie do końca podoba mi się grzbiet klaczy (nieco słaba nerka, dość wysoki zad), na kwalifikacjach były widoczne też drobne problemy z kontaktem, ale całość sprawiała jednak bardzo dobre wrażenie.
Oceny: kłus 9.0, stęp 7.9, galop 8.6, przepuszczalność 8.0, wrażenie ogólne 8.7, ocena końcowa: 8.44.

Ósme miejsce zajął ogier KWPN Desperado 254 (Vivaldi x Havidoff) również pod Emmelie Scholtens.  Wyjątkowy, bo świetnie stępujący koń KWPN.
Oceny: kłus 9.5, stęp 9.0, galop 8.2, przepuszczalność 7.0, wrażenie ogólne 8.0, ocena końcowa: 8.34.

Dziewiątkę wywalczył szwedzki Bilan (Bocelli x Donnerschlag) startujący w barwach Belgii pod Carlem Cuypersem (pierwszy jeździec mężczyzna w finałach…).
Oceny: kłus 8.6, stęp 7.5, galop 8.3, przepuszczalność 8.2, wrażenie ogólne 8.2, ocena końcowa: 8.16.

Dziesiąte miejsce uzyskała klacz hanowerska Loveliness 2 (Lord Loxley I x Latimer). Ciekawy przypadek, ponieważ jak mawiamy „stęp jest matką galopu”. Tutaj step jest naprawdę świetny (jeden z najlepszych u wszystkich 6-latków), a galop… słaby, najsłabszy jak dotąd. Mało wyjścia w górę, mało okrągłości, skromne poszerzenie chodu w trakcie dodania. Konie o zachwycającym galopie i słabym stępie trafiają się bardzo często, ale w drugą stronę to raczej nie jest zbyt często spotykana kombinacja.
Oceny: kłus 8.0, stęp 9.0, galop 7.7, przepuszczalność 7.5, wrażenie ogólne 8.0, ocena końcowa: 8.04.

Numer jedenaście i pierwszy koń z notą końcową już poniżej ósemki: Zick Flower (Zack x Romanov Blue Hors), ogier KWPN w ducecie z duńskim jeźdźcem Allanem Gronem. W stępie mamy prawdziwą katastrofę! Nie do wiary, co koń z takim stępem robi w finałach mistrzostw świata (sic!). Krok jest mało obszerny, rwany, spięty, nie przez plecy, stale tracący rytm do tego stopnia, że koń wpada kilka razy w inochód… Ja nie odważyłabym się zakwalifikować takiego konia – przynajmniej na jego obecnym poziomie wyszkolenia – do finałów MŚMK!
Oceny: kłus 9.2, stęp 5.9, galop 8.6, przepuszczalność 8.5, wrażenie ogólne 7.7, ocena końcowa: 7.98.

Miejsce dwunaste to kolejny duński jeździec Jan Moeller Christensen i duńskiej gorącej krwi Rosetti (Romanov Blue Hors x Midt-West Ibi-Light).
Oceny: kłus 9.0, stęp 6.8, galop 8.0, przepuszczalność 7.8, wrażenie ogólne 7.9, ocena końcowa: 7.90.

Na trzynastej pozycji uplasował się ogier Franziskus (Fidertanz x Alabaster) pod Niemką Ingrid Klimke. Mimo wzorowej prezentacji ten koń mnie niestety do siebie nie przekonuje. W Veren wypadł blado. Jedynym chodem, który mi się naprawdę podoba, jest kłus. Galop jest dobry, ale pozbawiony efektu wow (skąd ta 9-tka?), zmiany też nie idealne. W stępie koń spieszy, jest mało obszerny, nie mogę się też pozbyć wrażenia, że w wykroku nie do końca prostuje przednie kończyny (szczególnie prawą). Koń kroczy, jakby miał dziwnie skątowane pęciny i strome kopyta,chociaż w zatrzymaniu wygląda na poprawnie zbudowanego (przy złym rysunku nóg nie otrzymałby zresztą licencji).
Oceny: kłus 9.2, stęp 6.0, galop 9.0, przepuszczalność 7.0, wrażenie ogólne 8.0, ocena końcowa: 7.84.

Dla porównania ten sam koń na gali w Verden:

Czternasty koń – QC Flamboyant (Fidertanz x De Niro) dosiadany przez Maritę Pundsack (GER).
Oceny: kłus 6.8, stęp 8.2, galop 8.8, przepuszczalność 7.0, wrażenie ogólne 7.0, ocena końcowa: 7.56

Koń następny to pewna niespodzianka – chociaż zagrany z Hiszpanii, nie jest to koń PRE, ale KWPN 😉 Doctor de Encinasola (Scandic x Monteverdi). Finał ukończył z następującymi notami: kłus 7.6, stęp 6.2, galop 7.8, przepuszczalność 7.5, wrażenie ogólne 7.2, ocena końcowa: 7.26

Ostatnie miejsce przypadło w udziale Austriakom: Ulrike Prunthaller i wałach Bartlgut’s Quarz (Quaterback x Rubinstern Noir). Ten koń jednak wyraźnie już ustępował jakością swoim poprzednikom, nie dysponując dobrymi chodami i niestety również odpowiednim przygotowaniem. Oceny, które uzyskał, nie powinny pojawiać się w finałach (piątka to przecież tylko dostatecznie!): kłus 6.8, stęp 5.8, galop 7.2, przepuszczalność 5.0, wrażenie ogólne 6.0, ocena końcowa: 6.16.

2 comments

 1. Natalia

  Zwycięzca myślę zasłużony, bardzo mi się podoba :)
  Ale też wpadł mi w oko ten Dorado 203! Aż dziw, że nie zajął wyższej lokaty, bo na filmie prezentuje się świetnie.
  A Zick Flower to jakiś totalny przeciętniak, aż dziw że dostał się do finału…

  Bardzo lubię Twoje posty związane z ujeżdżenie, naprawdę dużo można się dowiedzieć (dyscyplina dosyć mi odległa, ale lubię czytać) :)

  1. Paulina

   Natalia zgadzam się Doardo jest genialny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *