«

»

sie 10

Mistrzostwa Świata Młodych Koni Verden 2014: 5-latki

Mistrzostwa Świata Młodych Koni w kategorii 5-latków wygrał kary, wpisany do duńskiej księgi koni gorącokrwistych Sezuan (Blue Hors Zack x Don Schufro), zaprezentowany i trenowany przez Niemkę Dorothee Schneider. Para wykonała perfekcyjny przejazd, bez najmniejszego błędu. Koń zachwycił sędziów swoim wzorowym przygotowaniem, a w komentarzach do przejazdu padła opinia, że konkursy Grand Prix są dla tej pary coraz bliżej.
Oceny, które otrzymał Sezuan są bliskie ideału. Tylko raz w historii MŚ mieliśmy do czynienia z wyższą notą końcową (6-letni Woodlander Farouche otrzymał notę końcową 9.88 punkta). Czyżby szykował nam się teraz nowy koński ideał na miarę Totilasa?
W finałach przyznano Sezuanowi następujące noty:
kłus 9.6, stęp 9.6, galop 10.0, przepuszczalność 9.7, wrażenie ogólne 9.9, ocena końcowa: 9.76 (!)
Film z przejazdu:
http://www.topdressage.tv/phpBB3/viewtopic.php?f=190&t=8492&p=18986#p18986

I Sezuan na pokazie ogierów:

Stanówka Sezuanem kosztuje obecnie 2500€.

Miejsce drugie przypadło klaczy westfalskiej Samoura M (San Amour x Ferragamo), dosiadanej przez Niemkę Ann-Christin Wienkamp. Zaprezentowała ona nie tylko bardzo dobre chody, ale i łatwość prowadzenia po czworoboku, co pozwoliło uzyskać minimalną przewagę (cztery setne punkta), wystarczającą do zdobycia vice-mistrzowskiej lokaty.
Oceny: kłus 9.6, stęp 9.2, galop 9.4, przepuszczalność 9.0, wrażenie ogólne 9.5, ocena końcowa: 9.34
https://www.youtube.com/watch?v=2mt-OuH9rto

Na trzeciej pozycji uplasował się ogier KWPN, Eye Catcher (Vivaldi x Partout), dosiadany przez Holenderkę Kirsten Brouwer. Koń wyjątkowo urodziwy, w nowoczesnym typie, doskonale pokazujący pożądane cechy ujeżdżeniowych holenderskich linii hodowlanych. Mój faworyt zaraz obok Sezuana :) Był kandydatem na drugie miejsce – swój przejazd rozpoczął od wybitnego kłusa (ocena 10), obszernego, z aktywnym zadem i niesamowitą ekspresją, kolejny był niemal doskonały stęp (9,8), i niestety przez problemy w galopie ocena za ten chód drastycznie spadła w dół. Pojawiły się błędy w kontrgalopach, koń tracił równowagę, zdenerwował się i wyraźnie pospinał, czego konsekwencją było również obniżenie oceny za przepuszczalność (jezdność).
Oceny: kłus 10.0, stęp 9.8, galop 8.9, przepuszczalność 8.5, wrażenie ogólne 9.3, ocena końcowa: 9.30

Kolejna lokata – Belantis (Benetton Dream x Expo’se), ogier rasy niemiecki koń sportowy – co ciekawe, siwek! – pod niemiecką amazonką Beatrice Buchwald. Ten interesujący młody ogier, własności stada Neustadt (Dosse), od ubiegłej jesieni przebywa i trenuje w stajni Isabell Werth. Chociaż nie jest to koń z moim preferowanym typem galopu, trzymam kciuki za jego dalszą karierę przez sentyment do jego pochodzenia – Benetton Dream stał kilka boksów dalej od Zombiego ;).
kłus 9.5, stęp 9.6, galop 9.2, przepuszczalność 8.6, wrażenie ogólne 9.4, ocena końcowa: 9.26

Piąte miejsce zajęła oldenburska klacz Soiree d’ Amour (Amour x Latimer), pod Kirą Wulferding (GER). Klacz o przepięknej sylwetce, w kapitalnym typie – wspaniały koń na czworoboki!
Uzyskała następujące noty: kłus 9.9, stęp 8.0, galop 9.0, przepuszczalność 9.0, wrażenie ogólne 9.6, ocena końcowa: 9.10

Szósta lokata: westfalski ogier Daley Thompson (Damon Hill x Lauries Crusador xx) oraz Claudia Rüscher (GER). Koń elegancki w typie, długonogi, świetnie stępujący, pokazany z dużą swobodą.
Oceny sędziów: kłus 8.4, stęp 9.4, galop 8.7, przepuszczalność 8.6, wrażenie ogólne 8.9, ocena końcowa: 8.8

Miejsce siódme wywalczył Revolution 25, wałach hodowli szwedzkiej.
Oceny sędziów: kłus 8.9, stęp 7.8, galop 9.4, przepuszczalność 8.8, wrażenie ogólne 8.7, ocena końcowa: 8.72
Na filmie jako 3-latek:

Ósmy uplasował się Stanford Sir (Donnerhall I x Diamond Hit), jeden z moich prywatnych faworytów, po którym z ubiegłym roku widziałam kilka bardzo ciekawych źrebiąt. Dosiadany przez Dorothee Schneider (GER). Takie konie z przyjemnością ogląda się na czworoboku!
Oceny: kłus 8.2, stęp 9.6, galop 8.4, przepuszczalność 8.0, wrażenie ogólne 8.4, ocena końcowa: 8.52

Dziewiąte miejsce to oldenburski Ferdinand BB (Florencio I x Lanciano), pod Jessicą von Bredow-Werndl (GER).
Oceny: kłus 8.3, stęp 7.8, galop 8.8, przepuszczalność 8.6, wrażenie ogólne 8.8, ocena końcowa: 8.46

Dziewiąte miejsce ex-equo (ta sama ocena końcowa) przypadło w udziale ogierowi KWPN Ebony 98 (Painted Black I x Jazz) oraz Holenderce Vai Bruntink. Koń otrzymał następujące noty: kłus 9.4, stęp 7.7, galop 8.4, przepuszczalność 8.0, wrażenie ogólne 8.8, ocena końcowa: 8.46

Następny w rankingu – Estoril (Zhivago x Gribaldi) został zaprezentowany przez doświadczoną amazonkę Emmelie Scholtens (NED). Uzyskał następujące oceny: kłus 8.8, stęp 7.4, galop 8.8, przepuszczalność 7.2, wrażenie ogólne 8.4, ocena końcowa: 8.12

Kolejny koń to również ogier KWPN – Elton John (Jazz x Fidermark), tym razem pod niemiecką zawodniczką Stefanie Wolf. Pierwszy koń z finału, który końcową ocenę miał poniżej ósemki: kłus 8.6, stęp 7.4, galop 7.9, przepuszczalność 7.8, wrażenie ogólne 8.2, ocena końcowa: 7.98

Miejsce trzynaste przypadło Auheim’s Riano, oldenburskiemu ogierowi (Rock Forever I x Weltmeyer) reprezentującemu pod Stephanie Dearing Austrię.
Noty: kłus 9.0, stęp 8.0, galop 8.8, przepuszczalność 5.8, wrażenie ogólne 7.2, ocena końcowa: 7.76.
Na filmie jako 3-latek:

Przedostatni w finałach był ogier rasy trakeńskiej Litvinenko Sjaelstofte (Imperio x Pidroneur), dosiadany przez Dunkę Anne Troensegaard.
Otrzymał następujące oceny: kłus 8.7, stęp 8.8, galop 7.3, przepuszczalność 6.0, wrażenie ogólne 7.8, ocena końcowa: 7.72.

Ostatni koń z finału 5-latków MŚMK to również siwek :) FBW Fairplay H, ogier rasy würtemberskiej (Fürst Hohenstein x Disco-Tänzer). Stawkę zamknął ocenami: kłus 7.5, stęp 8.0, galop 7.8, przepuszczalność 7.3, wrażenie ogólne 7.8, ocena końcowa: 7.68.
Koń niewątpliwie ciekawy, ale jednak w stosunku do laureatów z pierwszej dziesiątki zdecydowanie brakuje mu lekkości, elastyczności, gumy i jakości chodów.

Co sądzicie o najlepszych ujeżdżeniowych 5-latkach na świecie? Które najbardziej wpadają Wam w oko?

7 comments

Skip to comment form

 1. Anna Maria

  Hmm.. moim „okiem laika” patrząc ,ogierki są świetne i robią niesamowite wrażenie ,tylko ten ostatni siwek przy pozostałych wydaje się być ciężkim klocem 😉 Jest różnica ,muszę przyznać ,że ogromna.

  1. quanta

   Ano jest, trochę taki „na załapańca” w tym finale moim zdaniem. Siwek jest normalnym, zwykłym dobrym koniem, tamte pozostałe to są ujeżdżeniowe maszyny 😉

 2. Natalia

  Fantastyczne konie! Mi mimo wszystko najbardziej się podoba ten, który wygrał. Wygląda jak ujeżdżeniowy ideał, na pewno będzie o nim głośno w przyszłości :)

 3. uukee

  Uwielbiam karusy, ale Sezuan jakoś mi nie podpasował. Chody ma świetne, gorzej już z płynnością według mnie, jakby się zacinał, chociaż może tylko mi się wydaje sama już nie wiem, znowu tak jak nie lubię kasztanów to Eye Catcher mnie zachwycił, imię zdecydowanie adekwatne do prezencji ! Normalnie cukiereczek !

  1. quanta

   Maść konia naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Ja na przykład nie lubię karych, a uważam, że Sezuan jest fantastyczny i wcale nie dlatego, że on tak naprawdę jest skarogniady 😉 Za to słabe kasztany mnie nie ruszają, chociaż wpadają mi w oko rudzielce. Dużo bardziej, niż na maść, patrzę na eksterier i to, jak koń pracuje.

 4. Marta

  Zachwycające aż ciężko uwierzyć,że to młode konie. Dobitnie zaprezentowane co można z koniem zrobić odpowiednim treningiem w 2 lata.

  Taka naszła mnie myśl, był wpis o niemieckich stajniach a może coś o ośrodkach w Polsce?

 5. Natalia

  Sezuan piękn,y okiem laika nic nie moge powiedziec wiecej kon fenomenalny kazdy chód mi sie u niego podoba. Spodobała mi się tez klaczka oldenburska Soiree d’ Amour przyciaga oko swoim klusem i jak dla mnie galopem.
  Generalnie pierwsza 5 jest dla mnie jak najbardziej dobrze wybraną piątką :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *