«

»

sie 11

Mistrzostwa Świata Młodych Koni Verden 2013

W miniony weekend odbywały się w Veden tegoroczne Mistrzostwa Świata Młodych Koni. Co ciekawego w miejscach 1-3 w grupie koni pięcio- oraz sześcioletnich?

5-latki

5 latki wygrała z oceną końcową 9.6 punkta hanowerska klacz Scara Boa (Scolari x Wolkenstein), dosiadana przez Lenę Stegemann. Malowana kasztanka otrzymała za stęp 9.7, kłus 9.5, galop 9.0, przydatność do ujeżdżenia 10.0 i wrażenie ogólne 9.8. Przejazd był bardzo harmonijny i „grzeczny”, klacz była prowadzona na bardzo stabilnym kontakcie (chociaż momentami odrobinę za pionem), pokazała rytmiczny i niezwykle równy kłus w dobrej kadencji, bardzo dobry stęp i niezły galop, aczkolwiek otrzymane bardzo wysokie oceny za chody trudno nie nazwać szczodrymi. W eliminacjach Scara Boa miała jeden z pierwszych przejazdów i jak komentowała publiczność, sędziowie poczuli chyba, że mają bardzo dużo punktów do rozdania. Rzeczywiście, widywałam w Verden konie, których jakość chodów była określana jako „stunning” i które były oceniane w okolicach 8,7-8.8. Tutaj tej „stunning” czyli oszołamiającej jakości trochę brakowało, to nie był koń, który olśniewa – tym niemniej Scara Boa zapunktowała niezwykle wysoką ocenę końcową, której konkurencji nie udało się już dogonić (nawiasem mówiąc, amazonka dosiadająca klaczy otrzymała również nagrodę za najwyższy wynik zawodów w kategorii przydatność do ujeżdżenia. Nagrodę tę stworzono, aby premiować posłuszeństwo i współpracę konia z jeźdźcem, a nie tylko efektowne chody/machanie nogami. Paradoksalnie, podczas dekoracji w klacz Scara Boa wstąpił diabeł, nie tylko odmówiła ona galopu podczas rundy honorowej, ale zaparkowała w narożniku czworoboku i kiedy jej właściciel chciał ją delikatnie zachęcić do przestawienia się, ruda baba 😡 przeskoczyła nad nim przewracając go na ziemię i raniąc go w głowę. No cóż, konie…)
Scara Boa podczas kwalifikacji do MŚMK:

Drugim koniem w kwalifikacji 5latków był zwycięzca piątkowych konkursów, oldenburski uznany ogier Floricello (Florencio I x Dormello) prezentowany przez Andreasa Helgstranda. Uzyskał notę końcową 8.72 (przy składowych 9.8/8.0/8.8/8.0/9.0). Ogier nie jest łatwy do jazdy – szalenie czuły, wrażliwy i jak to się u nas mawia „z wielkim okiem”, stąd na rozprężalni widoczne było duże napięcie i zbyt mało skupienia konia, również czwartkowy konkurs wypadła słabo (19 miejsce). Doświadczony jeździec potrafił konia jednak na tyle uspokoić i skoncentrować, aby w kolejnych konkursach pokazał swoją niezwykłą klasę i wyjątkową jakość. Ogier posiada niezwykle elastyczny kłus w kadencji, dobry stęp i doskonały galop (oceniony na 8.8 mimo wpadki z nieplanowaną zmianą nogi w kontrgalopie na lewo).
Film z koniem pod jego obecnym jeźdźcem:

Numer trzy to Dorado (Krack C x Rousseau), ogier KWPN, pod doświadczoną w prezentacji młodych koni Emmelie Scholtens. Jego ocena to 8.70 (9.6/8.0/9.0/7.9/9.0). Zaprezentował on typowe dla rasy wyniosłe, bardzo wysokiej jakości chody – rytmiczny stęp (chociaż kryjący zbyt mało ziemi czyli umiarkowanie obszerny), dynamiczny, obszerny zadem i lekki łopatką kłus oraz aktywny, wyrazisty galop, dobrze pokazujący pożądaną wyniosłość (uphill). Jako minusy konia sędziowie wypunktowali widoczny jeszcze brak równowagi i pewne problemy z kontaktem.
Dorado na pokazie ogierów w styczniu 2013:

6-latki

Po raz drugi oldenburski wałach Sa Coeur (Sir Donnerhall I x Don Davidoff) sięgnął po złoto – rok temu został zwycięzcą świata wśród młodych koni 5-letnich. Dosiadany przez Ewę Möller, ukończył finałowy konkurs z oceną końcową 9.04, uzyskując 9.2 za stęp, 9.2 za kłus, 8.9 za galop, 8.7 za przydatność do ujeżdżenia i 9.2 za wrażenie ogólne.
W ubiegłym roku po swoim pierwszym zwycięstwie w MŚMK Sa Coeur został wystawiony na aukcję związku i sprzedany za kwotę 2 310 000 € 😯
Sa Coeur to urodziwy koń o bardzo dobrej równowadze, eleganckiej sylwetce, rytmicznych chodach wyraźnie kryjących grunt. Wyróżnia się bardzo dobrym stępem.

Sa Coeur jako 5-latek w Verden:

Numer 2 to westfalska klacz Damon’s Delorange (Damon Hill x Rubin-Royal) pod Helen Langehanenberg, również utytułowana rok wcześniej w Verden. Uzyskała notę 8.92 (8.2/9.4/9.2.9.0/8.8). Delorange ma dwie pełne siostry, które jak ona wykazują nieprzeciętny talent ujeżdżeniowy, wysoko plasując się zarówno w niemieckich czempionatach, jak i MŚMK. Luźna, obszerna i ładnie zaprezentowana klacz (chociaż całość obrazka mogło by dopełnić ustawienie klaczy bardziej w pionie, szczególnie w galopie) była faworytką konkursu.
Delorange na kwalifikacjach:

Trzecie miejsce niespodziewanie (pierwszego dnia koń uzyskał ocenę 7.78, drugiego – 7.9) zajął wałach Discovery, rasy oldenburskiej (Dimaggio x Classiker) prezentowany przez Heinera Schiergena (tak nawiasem mówiąc, uwielbiam tego faceta… Prywatnie to niezły jajcarz. Zobaczcie sobie jego wyjątkową czapkę podczas rozprężania ogiera przed pokazem! 😀

Ocena końcowa Discovery w finale wyniosła 8.8 (8.7/8.9/9.0/8.6/8.8). Koń o bardzo dobrym galopie i dużej swobodzie we wszystkich chodach, ogólnie mogący się podobać :)
Discovery na kwalifikacjach:

Ogromny pech prześladował jedynego zaprezentowanego na Mistrzostwach konia polskiej hodowli, ogiera Black Moon (Le Duc x Corleone Z). Niestety tuż po wjeździe na czworobok koń okazał się być nieregularny i zakończył przejazd, jak się później okazało, nierówność była spowodowana niegroźnym naciągnięciem mięśnia. Wielka szkoda, tyle osób trzymało kciuki za udaną prezentację polskiego konia :(

5 comments

Skip to comment form

 1. lili

  strasznie szkoda Black Moona i Izy.

  1. quanta

   Ogromnie szkoda, bo jednak serce rośnie, jak na zagranicznych czworoboków mamy fajnie prezentujących się rodaków. Pamiętam, jak z trybun kibicowałam swego czasu Dirty Lady P i po konkursie znajomi Niemcy bardzo pozytywnie wypowiadali się o klaczy. Przyjemnie było posłuchać, że te polskie konie jednak potrafią być nie od parady :)

 2. Marcjanna

  Scara Boa bardzo w typie Dżeko. przyznam,że nota za galop była baaaardzo szczodra

 3. aleqs

  no cóż, rzeczywiście scara nie jest „stunning”, a Rude to chaRRRakter 😉

 4. aleqs

  zatrzymanie Dorado w 1:12 wygląda tak samo jak zatrzymanie mojego rudzielca :/ ech…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *