«

»

lis 19

Korung oldenburski i westfalski

Najbliższy tydzień obfituje w ciekawe wydarzenia ze świata hodowlanego. Komisje kolejnych niemieckich związków będą przeglądać, oceniać i wybierać ogiery z rocznika 2012. Z wielkim trudem – bo od dwóch tygodni działam na wiecznie tracącym zasięg telefonie komórkowym – udało mi się obejrzeć filmy z ogierami i przygotować mój preferowany, quanatanamerowy wybór 😉

Rasa oldenburska, Vechta

42 ogiery ujeżdżeniowe, pochodzące nie tylko z oldenburskiej księgi hodowlanej, ale również KWPN, hanowerskiej, westfalskiej, bawarskiej, a nawet rasy duński koń gorącokrwisty. Wygląda na to, że w niemieckich związkach zapanowało już mocno kosmopolityczne podejście do kwalifikowania ogierów do licencji.
Bordeaux, Bretton Woods, Destano, Totilas – każdy z tych ojców mógł się pochwalić największą liczbą wysokiej jakości potomków, ubiegających się o prawo do użycia w dalszej hodowli.
Tak w ramach ciekawostek – aż osiemnaście ogierów jest karych, przy jedynie czterech gniadych. Ot, moda! 😉

Start korungu już jutro (w czwartek), w sobotę odbędzie się aukcja uznanych i nieuznanych na przeglądzie ogierów.

Mój numer jeden z kolekcji oldenburskiej to Vitalis / Diamond Hit. Koń o niesamowitym ruchu i przy okazji pełen misz-masz: wpisany do księgi westfalskiej, po ojcu KWPN, ubiegający się o licencję oldenburską 😉 O samym ogierze Vitalis napiszę więcej poniżej – daje on na tyle ciekawe potomstwo, że listę kandydatów na korungi przeglądam zaczynając właśnie od jego synów.

Nieźle prezentuje się również Bretton Woods / Weltmeyer:

Don Schufro / Blue Hors Romanov

Fürstenball / Sevillano xx

San Amour I / Rohdiamant, elegancki i długonogi:

Totilas / Don Frederico, bardzo miły dla oka syn Totka – chyba jednak tak źle z małymi Totilaskami nie jest, bo co roku jakieś kwalifikują się na korungi. Ten młodzik ma z pewnością szansę powalczyć o premię!

Rasa westfalska, Münster-Handorf

Również podobna ilość – 41 – zakwalifikowanych na przegląd ogierów ujeżdżeniowych. Może to kwestia sposobu prezentacji – dłuższe filmy, konie w ruchu luzem i w skokach – ale jakoś ogół selekcji budzi we mnie większą sympatię, niż kolekcja z Vechty.
Najliczniejszym potomstwem mógł się pochwalić ogier Vitalis (po Vivaldi kwpn), świetnie łączący się z niemieckimi klaczami (przekazuje bardzo dobry galop, poprawia kłus i na szczęście nie psuje stępa, bo sam, jak to często konie KWPN, nie jest obdarzony zbyt ciekawym). To kolejny rocznik, w którym na westfalskim korungu mamy solidną stawkę po tym efektownym ciemnym kasztanie.
Inni ojcowie reprezentowani przez co najmniej trzech synów, to Furstenball, Millennium, Rock Forever i Franziskus.
Wybór filmów:

Boston / Fidermark – to mój faworyt tego korungu. Bardzo lubię konie w tym typie (kłus jest top!).  I zgadnijcie, kto z nim biega w ręku 😉

Belissimo / Florestan I – świetny kłus, świetny galop i niezwykła łatwość lotnej zmiany nogi.

Charmeur / Flemmingh

Jazz / Donnerhall (super praca zadem!)

Millenium/T. – Sir Donnerhall I (zdecydowanie kłus z efektem wow)

Vitalis / Fidermark

W ciągu najbliższych dni poznamy nie tylko wyniki korungów, ale także organizowanej bezpośrednio po nich aukcji. Może któryś z ujeżdżeniowych ogierów trafi do Polski?

6 comments

Skip to comment form

 1. Natalia

  Wszystkie ogiery naprawdę WOW! Piękne. Z pierwszego kurungu najbardziej wpadł mi w oko Weltmeyer, natomiast z drugiego Florestan I :)

 2. Julia

  Piękne, piękne ogierki 😀
  Ciekawe na jakiej kwocie skończą się licytacje 😛

 3. kujka

  Millenium/T. – Sir Donnerhall I – ale cukiereczek! Biere! 😉

 4. quanta

  Mamy pierwsze wyniki :)
  Zwycięzcą korungu oldenburskiego został kary ogier Millennium/Trak.-Rubin-Royal-De Niro, zakupiony przez Gestüt Bonhomme za cenę 755 tysięcy euro. Przystojniak z niego, prawda?

  Numer dwa to Vitalis-Diamond Hit-Landadel, który wylicytowany na 310 tys. euro przeprowadzi się do Danii, do stajni Andreasa Helgstranda.
  Średnia cena osiągnięta przez uznanego na korungu ogiera wynosiła ok. 129,813 €. Znacznie niższe ceny uzyskiwały ogiery, którym nie przyznano licencji (średnio 21 600 €).

  Westfalski korung trwa właśnie teraz :)

  1. Julia

   Różnica w cenie pomiędzy Millennium/Trak.-Rubin-Royal-De Niro oraz Vitalis-Diamond Hit-Landadel !
   Równie wielka przepaść pomiędzy pozostałymi 😉
   No zdecydowanie trzeba jeszcze odłożyć do skarbony by przywieść do PL jakiegoś cudaka 😛

 5. quanta

  Newy westfalskie :) Mój nr 1 wygrał korung i został sprzedany na kwotę 710 000 €.

  Średnia cena za ogiera uznanego 112.733 €, średnia za nieuznanego 22.111 €. Bardzo mnie to cieszy, bo wyniki zbliżone są do korungu związku oldenburskiego, który jest nieco większy, bardziej rozpromowany i do tej pory sprzedawał konie znacznie drożej. W rasie westfalskiej pojawiają się jednak coraz lepsze konie i pozytywnym jest, że kupcy zaczęli to doceniać.

  Wideo ze zwycięzkim ogierem (i z Eckim Wahlersem) – koń marzenie, piękny, elastyczny, ze wspaniałym impulsem, oby hodowla szła w takim kierunku :)

  https://www.youtube.com/watch?v=USb0sVKhCMk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *