«

»

sty 24

Horses Product of the Year 2014: Services

Ostatnia z kategorii konkursu na koński produkt roku to usługi. Jest to kategoria zupełnie nowa w tegorocznej edycji, ale niewątpliwie jedna z najbardziej interesujących. Zobaczmy zatem, jakie atrakcyjne końskie usługi możemy sobie zamówić w Holandii.

Usługi

1. Brouwer Osteopathy
http://www.brouwerosteo.nl/
4-brouwer-osteopathie-1024x1024
Usługi osteopatki, która sama określa się osteopasjonatką :) Ruth Brouwer zajmuje się kompleksową fizjoterapią koni, która obejmuje osteopatię, drenaż limfatyczny, akupunkturę, kinesio taping, analizę biomechaniczną konia (sprawdzenie symetrii i pracy ciała konia we wszystkich chodach), dopasowanie siodeł, termografię, a od bieżącego roku również akupresurę. Oferta Ruth jest może być niezmiernie pomocna tuż po zakupie nowego konia, celem poznania słabszych stron konia oraz ułożenia optymalnego dla niego planu treningowego. U koni, które mają problemy w pracy lub starszych również wizyty i konsultacje mogą przynieść znaczną poprawę. Terapeutka współpracuje z najlepszymi weterynarzami i kowalami, co umożliwia optymalną, w pełni profesjonalną i kompleksową opiekę nad naszym koniem.
Cena: 80€.

2. eDigit Veterinarian Topsport examination mobilny szpital dla koni (badania kupno-sprzedaż koni sportowych)
http://www.edigit.nl/
5-edigit
eDigit oferuje kompletne badanie konia w dowolnym miejscu w Holandii lub poza granicami kraju. Obejmuje ono raport radiologiczny (34 zdjęcia, w tym nogi oraz grzbiet – standardowy TUV, jaki wykonuje się w Holandii, zawiera 20 zdjęć), kontrolę usg oraz endoskopię, a także badanie kliniczne pod kątem użytkowania konia w wybranej dyscyplinie sportowej. Usługa przewidziana jest przede wszystkim przy zakupie drogich koni sportowych, często przez klientów zza granicy, a także w momencie powierzania koni w trening, aby skontrolować stan zdrowia zwierzęcia.
Ciężarówka eDigit wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt, w tym bezprzewodowy aparat rentgenowski Fuji. Na potrzeby wywozu konia za granicę można na miejscu pobierać również próbki krwi niezbędne do wymaganych testów.
Cena 599€ (plus VAT).

3. Szkolenie dla jeźdźców: HBI (dosiad: postawa, równowaga i działanie pomocy) + fitness
http://www.gepaardmeteenlach.nl/
6-instructie-hbi
Niezwykle często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy trenerzy czy instruktorzy skupiają się w głównej mierze na koniu. Tymczasem niezmiernie wiele problemów czy trudności w pracy z koniem spowodowanych jest właśnie tym, jak siedzi jeździec. Dosiad, rozumiany jako prawidłowa postawa oraz zachowana równowaga jeźdźca oraz efektywność używania pomocy decydują o tym, jak będzie pracował koń. Szkolenia HBI opierają się na połączeniu ćwiczeń na ziemi z praktycznymi zadaniami podczas jazdy. Każdy jeździec musi przede wszystkim zrozumieć, co musi poprawić, aby jeździć dobrze – i dla każdego jeźdźca takie korekty będą zupełnie odmienne. W trakcie zajęć wykonywane istnieje możliwość wykonania usg mięśni pleców oraz brzucha jeźdźca, co pozwala lepiej zobrazować ich działanie.
Cena: szkolenie HBI 150€, HBI + fitness 217,5€.

4. BSS Horse Transport
http://www.paardentransporten.eu/
7-BSS
Profesjonalny przewoźnik, wyspecjalizowany w transporcie koni i obecny na rynku od blisko 20-tu lat. Doskonale przygotowany zwłaszcza na dłuższe, międzynarodowe podróże – konie nie tylko korzystają z luksusowych warunków, ale mogą zatrzymać się w jednym ze sprawdzonych punktów noclegowych we wszystkich częściach Europy. Pozostają pod opieką przy wyładunku, załadunku, a także, kiedy odpoczywają lub np. oczekują przez wymagany czas w trakcie kwarantanny. BSS organizował transport największych sportowych końskich sław – a w tej chwili rozszerza swoje usługi o transport międzykontynentalny.
Cena: na żądanie.

5. Ubezpieczenie HorseSecure
http://www.paardenverzekeringbierum.nl/
3-horsesecure-verzekering
Ubezpieczenie przyjazne dla klienta. Większość z nas chętnie ubezpieczyłaby swojego pupila, ale przeszkodą są wysokie stawki, jakie należy opłacać, aby uzyskać sensowny serwis (na przykład zwrot kosztów leczenia weterynaryjnego). HorseSecure oferuje wypłatę 100% wartości konia w przypadku jego naturalnej śmierci, a w razie kosztownych zabiegów weterynaryjnych możemy uzyskać dofinansowanie do 2000€. Ta oferta jest dostępna cenie ok. 525 zł za roczny abonament.
Cena: 125€ za rok.

6. Equiconnect serwis internetowy
http://www.equiconnect.com/
2-equiconnectNiecodzienny serwis ogłoszeniowy, bazujący na możliwości dobrania odpowiedniego konia… pod kątem charakteru jeźdźca :) Wypełnienie formularza pozwoli nam wyszukiwać ogłoszenia koni najbardziej pasujących do preferencji oraz osobowości kupującego. Konie kupujemy niekiedy dość emocjonalnie, podczas gdy racjonalne dopasowanie charakterów i jeźdźca i konia jest naprawdę niezwykle ważne i jest warunkiem dla wspólnego porozumienia.
Pomysł bardzo zacny, ale na razie baza danych jest jeszcze dość uboga i nie można przeglądać zbyt wielu ogłoszeń. Plus pytanie, czy sprzedający nie będą nieco naciągać rzeczywistości i wszystkie oferowane konie nie będą ambitne, grzeczne i chętne do pracy 😉
Cena: 7,5€ za ogłoszenie wyświetlane przez 3 miesiące.

7. Horse & Country TV
http://www.horseandcountrytv.nl/
horse_country
Kanał telewizyjny dla entuzjastów jeździectwa. Wywodzący się z telewizji brytyjskiej, ale od czerwca 2012 dostępny również w wersji holenderskiej (a polskiej kiedy?). Transmituje rozmaite programy przez całą dobę: relacje z imprez jeździeckich czy zawodów, sesje treningowe z najlepszymi jeźdźcami i trenerami, filmy dokumentalne lub wywiady ze sławami „od kuchni”. Pierwszy program jeździecki, dostępny w języku holenderskim.
Ehh, tylko pozazdrościć…
Cena: zależna od pakietu wykupionej oferty dostawcy telewizji cyfrowej.

————————————————————————————————

Bardzo zajmująca kategoria i wszystkie nominacje są niewątpliwie nader wartościowe.
Osteopatów i fizjoterapeutów mamy jednak rodzimych kilku, a i serwisów ogłoszeniowych całkiem nieźle funkcjonujących znajdzie się parę. W ubezpieczenia jakoś nie wierzę (zawsze to ubezpieczyciel wychodzi na nich najlepiej), a polskie końskie taksówki – chociaż może mniej luksusowe – funkcjonują naprawdę bez zarzutu.

Z usług eDigit być może sama kiedyś skorzystam 😉 Ten pomysł w polskich warunkach niestety nie miałby szans powodzenia. Wyekwipowanie i obsadzenie takiej szpitalnej ciężarówki to olbrzymie nakłady finansowe, a badanych koni u nas jednak znacznie mniej, niż w Holandii. Dodatkowo, przejechanie 400 km autostradami to żaden problem, tymczasem w naszych warunkach – wyprawa na cały dzień.

Z chęcią oglądałabym natomiast telewizję jeździecką, pod warunkiem, że byłaby dostępna jej wersja online (nie mam w domu telewizora). Swego czasu pojawiała się inicjatywa, aby stworzyć polski kanał jeździeckiej tv, ale pomysł niestety spalił na panewce.

Najlepszą inicjatywą wydają mi się być szkolenia HBI. Wiem, wiem, to zawsze wygląda komicznie, kiedy natchniony jeździec buja się na piłce do fitnessu lub już w siodle stara się wykonywać ćwiczenia, które brzmią co najmniej jak klątwy voodoo („Oddychaj skrzelami!”). Tylko to naprawdę działa! Wszystkie te kraje, które obecnie święcą sukcesy na arenie sportowej, wcieliły w życie przemyślany system edukacji jeździeckiej. Skupiają się na tym, żeby u adeptów jeździectwa stworzyć niezbędny warsztat, za pomocą którego mogą oni komunikować się z końmi i na kolejnym etapie – również je szkolić. U nas pracę nad koniem realizowaną poprzez pracę nad jeźdźcem można zaobserwować przeważnie na klinikach prowadzonych przez zachodnich trenerów. Klinikach drogich i zazwyczaj trudno również dostępnych. Przydałby się zatem taki mobilny i dostępny szkoleniowiec. To nie musiało by być przecież żadne „wielkie” nazwisko, a jedynie osoba z doświadczeniem, dobrym okiem i umiejętnością nie tylko wskazania słabych punktów jeźdźca, ale również czytelnego przedstawienia mu prostych metod, za pomocą których można pozbyć się mankamentów w dosiadzie. Praca nad poprawnością pomocy jeździeckich i kontrolą własnego ciała procentuje w każdej sekundzie spędzanej w siodle – a pisząc te słowa nie mogę się już sama doczekać marcowych klinik RWYM z Elaine Butler.

Intrygujące, która z nominacji wygra w tym roku cały konkurs – jak myślicie?

Dwa lata temu było to krzesło do poprawy dosiadu Flexichair, a rok temu pożyteczna maszynka Purple Packer,  która „sama” posprząta za nas końskie boksy:

Czy mamy równie solidnego kandydata? 😉

 

2 comments

  1. gllosia

    Nie wiem czy dokładnie z eDigit korzystali kupcy z Holandii przy zakupie konia od nas, ale zawieźliśmy do nich specjalnie 2 konie i były badane dosłownie od kopyt po uszy i trwało to dobre kilka godzin (przy 2 koniach od świtu do nocy był przeprowadzany przegląd). Na pewno jest to niesamowicie dokładne badanie i sama przed kupnem konia chciałabym z czegoś takiego skorzystać i mieć pewność, że z koniem jest wszystko w porządku albo, że ma jakiś uraz i czy jest on poważny i trudny do wyleczenia np. Totalna profeska :)

    1. quanta

      Super! Dobrze wiedzieć, bo naprawdę możliwe, że będę korzystać z ich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *