«

»

wrz 26

Filmy szkoleniowe

Na dziś mam kolejną porcję bardzo ciekawych filmów szkoleniowych. Net jest ich prawdziwą kopalnią – wystarczy tylko chcieć poszukać, żeby wynaleźć wartościowy instruktaż dla każdego chyba jeździeckiego zagadnienia. Oczywiście nic nie jest w stanie zastąpić pomocy z ziemi i konsultacji czy kliniki na żywo, ale filmy mają swoje niezaprzeczalne plusy. Przede wszystkim film można zatrzymać i powtórzyć potrzebną ilość razy 😉 Dzięki temu udaje się wyłapać te ważne momenty, które w trakcie projekcji za pierwszym razem nam uciekną. Bardzo cenne bywa obejrzenie filmu od nowa i skupienie się tylko na wybranych elementach – np. działaniu ręki jeźdźca („nagle” okaże się, że widać momenty stosowania delikatnej półparady), dosiadzie i użyciu łydki, sylwetce konia i jego reakcji na pomoce – jak reaguje ciało konia na działanie ciała jeźdźca?). Większość z jeźdźców, którzy sięgnęli po puchar w Mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu była z konieczności samoukami, wystarczy pomyśleć, ile wytrwałości musieli włożyć we własną edukację. Mamy teraz o wiele, wiele łatwiej – gotowce wzorce i podpowiedzi są na wyciągnięcie ręki. Zatem głośniki on – albo słuchawki na uszy – i oglądamy :)

Klinikę on-line poprowadzą panowie Andrew Gould oraz Daniel Timson.

1. Jak rozprężać konia?

Rewelacyjny filmik, który pokazuje nam dwa podstawowe i nadające się dla wszystkich koni w każdym wieku ćwiczenia na rozprężenie: przejścia oraz ustąpienie/zgięcie od łydki. Samo rozprężenie jeździmy aktywnym tempem (nie spiesząc!), wprowadzając do niego maksymalnie dużo kół czy zmian kierunku. Warto zwrócić uwagę na ustawienie konia. Andrew określa je jako „low” – czyli niskie. Kolejna przesłanka ku temu, że musimy zawsze uwzględniać całą sylwetkę konia. W zaprezentowanym rozprężeniu koń jest w dłuższej ramie, super luźny, rytmiczny, aktywny i równy. Widać, że czuje się bardzo komfortowo w ustawieniu głowy i szyi – a przecież nie tylko nie trzyma głowy szczególnie na dole, ale również, co jest solą w oku wielu jeźdźców – ma nos za pionem! Zatem jeszcze raz: patrzymy zawsze na całość, a celem rozprężenia nigdy nie może być to, żeby koń przepadł prostą i ciężką szyją w dół, oferując nam pozorne rozciągnięcie.

2. Jak różnicować chody?

Świetny przykład jazdy forward&back. Już po rozgrzewce nie jeździmy nigdy monotonnie, tylko staramy się różnicować chody, aby tworzyć i kumulować energię oraz nauczyć konia ją wykorzystywać. Koń na filmie (7-letni) porusza się w bardzo dobrej kadencji, ale dzięki poszerzeniom i skróceniom stale poprawia swoją równowagę. Jeździec nie egzekwuje nigdy zbyt dużych oczekiwań – „dotyka” tylko tematu skrócenia lub poszerzenia chodu, i pozwala się koniowi w takim zadaniu odnaleźć. Wyraźnie widać, że koń się dopiero uczy – nie zawsze reaguje na zastosowaną półparadę (warto filmik prześledzić również pod kątem działania ręką).

3. Jak jeździć łopatki?

Za dużo zgięcia, za mało zgięcia, utrata rytmu, trzy ślady, cztery ślady – w łopatkach niestety łatwo o masę błędów. Ten filmik pokazuje poprawne i niepoprawne wykonanie łopatki, w tym problem, który dotyczy bardzo często początkujących jeźdźców, którzy mylnie szukają zdjęcia nie w kłodzie konia (łopatce), ale w szyi, jeżdżąc tym samym zupełnie prostym koniem, któremu po prostu zginają do wewnątrz szyję. Jest to równie złe, co egzekwowanie zbyt dużego zgięcia (jazda na czterech śladach), skutkujące utratą rytmu i najczęściej usztywnieniem konia.

4. Jak jeździć kontrgalopy?

Poaczątki w kontrgalopie muszą być łatwe dla konia, więc nie wolno egzekwować zbyt dokładnego wyjeżdżania narożników. Ułatwić odnalezienie równowagi może stosowanie lekkie wygięcie szyi na zewnątrz. Jedno z dobrych ćwiczeń, które poprawia jakość samego galopu.

5. Jak jeździć ciągi w galopie?

Żeby pojechać dobry ciąg, należy go dobrze zacząć (i oczywiście trzeba mieć też poprawne reakcje na pomoce). Nawet doświadczony jeździec, jak ten na filmie, dosiadający swojego konia, robi ciągi różnej jakości – szlifować poprawki muszą nawet profesjonaliści :)

6. Jak jeździć piruety w galopie?

Tu już trochę bardziej zaawansowany koń, ale film pokazuje, jak uzyskać w galopie większe zebranie, bez ryzyka spięcia konia. Sam piruet jest przygotowywany trawersami oraz jazdą po kwadracie. Niestety większość komentarza jeźdźca uleciała bez odpowiedniego nagłośnienia :(

Polecam wrzucić w youtube nazwiska jeźdźców – jest do obejrzenia jeszcze kilka ciekawych treningowych mini-klinik.

5 comments

Skip to comment form

 1. Aneta

  ogarniam na bieżąco ich filmiki już od dłuższego czasu, ciągle do nich wracam ! Bardzo inspirujące do pracy :)

 2. Karo

  ‚świetne filmy, baardzo pomocne, dziękujemy Q!

 3. Marcjanna

  To są super filmiki, bardzo fajne są też filmy z Carlem Hesterem,ale tych jest jak na lekarstwo.Pomocne są też z Bechtolsheimer, ale trzeba wykupić dostęp do strony internetowej z którą współpracuje-chyba 10 funtów?

 4. Natalia

  SUPER!!! Duża inspiracja, nawet jeśli nie jeżdżę dresażu. Bardzo mi się podobają ich dosiady i ruch koni w kłusie.

 5. Joanna

  B. fajne! Ja lubię też bardzo oglądac filmiki z Ingrid Klimke. Kiedys dane mi było poogladać (czytaj: zedrzec kasetę video…) szkolenie dresażowe koni w różnym stopniu zaawansowania – prowadzone przez Reinera Klimke (trenowani jeźdźcy, to min, Ingrid Klimke, Michael Klimke, Andreas Busacker) – ze szczególnym naciskiem na rozluźnienie konia, rytm, przepuszczalność i dążnośc do ruchu do przodu – sama klasyka! Proste ale ponadczasowe metody oraz ćwiczenia (oraz podpowiedzi, np na młodym koniu, dla zachowania stabilnego kontaktu – mostkownaie wodzy – sprawdza sie rewelacyjnie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *