«

»

maj 21

Fantastyczny koń – Don Juan De Hus kwpn

Kilka dni temu na youtube pojawił się sneak peak z treningu ogiera KWPN – poniżej 6-letni ogier Don Juan De Hus:

Fantastyczny! Luźny, przepuszczalny, niezwykle obszerny i jazda na nim wygląda na niesamowitą frajdę. W ubiegłym roku wspominałam o nim we wpisie o niemieckich czempionatach, na których sędziowie ostrożnie oceniali galop tego konia (jako zbyt duży na to, aby udało się go skrócić i prawidłowo zrównoważyć). Chyba jednak się udało :)

Don Juan to rosły (177 cm) ciemnokasztanowaty ogier po Jazz kwpn, z matki po Krack C. Blisko spokrewniony z takimi ujeżdżeniowymi sławami, jak Vivaldi czy Zhivago. Aktualna cena stanówki to 1200 €.

Tak prezentuje się obecnie:

h28017-800-800-95

Z pewnością będę mu mocno kibicować w tym roku w Verden podczas MŚMK!

12 comments

Skip to comment form

 1. Marcjanna

  Na mnie zrobił takie wrażenie,że aż mi się śnił w nocy-przyznam że pobudka wcale przyjemna nie była 😉

 2. sumire

  Obejrzałam ten filmik, jak się pojawił, bo jakiś czas temu opracowywałam wyniki tego ogiera z niemieckiej próby dzielności i utknął mi w głowie – uzyskał wtedy najwyższą notę ujeżdżeniową z całego zakładu, i jak widać powyżej – chyba słusznie. 😉 Oczu nie mogę oderwać, jak ten koń stępuje!

  1. quanta

   Stęp nie jest z typu moich ulubionych, trochę z dużo nogi idą w górę, a mało obszernie do przodu, ale nie zmienia to faktu, że koń jest fantastyczny i cały do schrupania :mrgreen:

   1. sumire

    Właśnie skończyłam analizę wyników trzech roczników ocenianych w niemieckich ZT – na tle 450 koni pod względem przydatności do ujeżdżenia nadal wypada najlepiej. Ciekawe, czemu? 😀

 3. Viss

  Rusza się jak kot. I do tego widać, że pracują z nim z głową.

 4. Natalia

  Ależ się rusza! Przepiękny!!!

 5. sumire

  Czy mogłabyś podrzucić linka do tego wpisu o czempionatach? Szukam i szukam tej wzmianki o nim i znaleźć nie mogę. 😉 Ewentualnie źródło informacji o ostrożnych ocenach galopu przez sędziów… A zanim przekopię internet i dokopię się do tej informacji, to wieki miną… Wzmianki o Saumur i Verden – proszę bardzo, a tego jednego jakoś nie mogę zlokalizować. 😛

 6. Agnieszka

  płynie..

 7. kinga

  DON JUAN de Hus, jezdzi na nim Jessica Michel. Mozna czasem trafic na jego zdjecia na jej FB :)
  Podobno zrebaki maja jego charakter i bardzo dobry chod.

 8. maciek

  kupilem z niemiec po nim 3 latke i zapas jego nasienia.Corka jest klonem ojca szczeglnie w ruchu,duzo koni po nim widzialem,dobry rep

 9. quanta

  Ledwie zakończyły się MŚMK w Ermelo, gdzie triumfował wśród koni 5-letnich Don Martillo (syn Don Juana), to już następnego dnia czytałam bardzo niepokojący wpis na facebooku amazonki samego Don Juana. Jessica Michel-Botton była naprawdę poruszona i prosiła o trzymanie kciuków… Nie wróżyło to dobrze :( I niestety, dzień później, padła niczym grom z jasnego nieba tragiczna wieść: Don Juan De Hus nie żyje.
  Ten zjawiskowy, 9-letni ogier odszedł nieoczekiwanie w poniedziałek rano siódmego sierpnia. Cała tragedia rozegrała się raptem w niecałe 12 godzin. W niedzielę koń poczuł się dość słabo i miał mocno przyspieszone bicie serca, został zatem natychmiast przewieziony do kliniki. Wydawało się, że stan jest stabilny, koń czuł się dobrze, niestety jednak mimo najlepszej pomocy weterynaryjnej w poniedziałek rano dolegliwości powróciły i koń padł…

  Ogromna to tragedia, zarówno dla sportu, jak i hodowli, ale przede wszystkim dla związanych z nim ludzi ze stajni De Hus. Don Juan był koniem kochanym, jego amazonka go wręcz uwielbiała. Tak rzadko trafia się tak wybitna mieszanka talentu, urody, a przy tym łagodnego, miłego charakteru, czułości i wrażliwości. Treningowe filmy zawsze pokazywały nie tylko doskonale wykonywane elementy, ale też wspaniałą więź konia z jego jeźdźcem oraz dużo wesołej zabawy (galopy w półsiadzie, kłus „bez trzymanki”. Pamiętam, jak oglądałam jedno z treningowych zdjęć DJ i uderzył mnie w oczy fakt, że koń miał owinięty naczółek przezroczystą folią. Wiecie, skąd taki pomysł? Konie o dłuższych grzywkach często zaczepiają delikatnymi włosami o cyrkonie naczółka i potrafią wyrywać sobie grzywkę (to mój codzienny problem z Suszkiem, więc albo używam szczególnie bezpiecznych naczółków, albo smaruję grzywkę nadającymi poślizg kosmetykami). O Don Juana dbano tak, żeby – dosłownie – włos mu z głowy nie spadł!

  Jego amazonka napisała: „Nigdy nie zapomnę, kiedy zobaczyłam Don Juana pierwszy raz. Miał wtedy dwa lata i w tym momencie był jedynym na świecie biegającym luzem młodzikiem, który wywołał u mnie gęsią skórkę”.
  W tym roku myślano już o debiucie Don Juana w konkursach Grand Prix…

  Don Juan pozostawił po sobie 14 uznanych synów. Dwóch z nich ostało sprzedanych w wieku 2,5 roku za kwotę 620 000 €. Samego Don Juana (nazwanego oryginalnie Diovannie) hodowca wystawił na sprzedaż jako źrebaka, który podczas aukcji został wylicytowany za 12 000 € przez stajnię Reesink, a dwa lata później zakwalifikowany na westfalski korung i sprzedany do jego ostatecznego właściciela.
  Jako 4-latek Don Juan wygrał wszystkie konkursy, w których startował. Wielokrotnie na jego arkuszach ocen gościły dziesiątki… Zawsze przyciągał oko i robił kolosalne wrażenie na widzach, miał tak wspaniałą prezencję i charyzmę, że nie sposób było go nie podziwiać.

  RIP Don Juan De Hus.

  1. Ewa**

   Był olśniewający… Wielka strata…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *