«

»

maj 12

dr Sue Dyson, rozpoznawanie kulawizn lekkiego stopnia cz. 1

Kto jeszcze nie widział – polecam jako OBOWIĄZKOWĄ lekturę.
Dzieki inicjatywie amerykańskiej Equitopii, zrzeszającej pasjonatów i ekspertów jeździeckich, mamy możliwość obejrzeć rewelacyjny film edukacyjny, dotyczący rozpoznawania pierwszego stopnia kulawizn, czyli tak naprawdę wyczulenia się na te momenty, kiedy koń już nam sygnalizuje, że coś jest źle – kiedy jeszcze nie jest bardzo źle. W treningu nie ma miejsca na ból i obowiązkiem nie tylko trenera, ale i jeźdźca jest rozpoznawanie wszelkich symptomów niedyspozycji. Wiele osób niestety za wszelkie problemy, opór, brak umiejętności wykonania zadania – wini konia. Jego zły charakter, jego brak chęci czy talentu – tymczasem to, że koń czegoś nie robi, nie wynika najczęściej z przyczyny, że koń nie chce zrobić. Koń nie może zrobić, ponieważ odczuwa ból.

Narratorką filmu jest dr Sue Dyson, światowej sławy specjalistka z zakresu ortopedii koni o blisko 40-letnim doświadczeniu. Pojawiła się ona w Polsce na dwóch konferencjach zorganizowanych we Wrocławiu przez Sassebi,

Equine Massage i Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt UPW, a dzięki poniższemu filmowi w przystępny sposób podzieli się swoją wiedzą z każdym, kto poświęci 20 minut na zapoznanie się z materiałem.

Rozpoznawanie kulawizn lekkiego stopnia u koni cz.1Jak rozpoznać kulawiznę lekkiego stopnia u koni? Polecam znakomity materiał przygotowany przez Equitopia Center. Eliminacja bólu z treningu może być kwestią woli człowieka, by w końcu zobaczył co się dzieje z koniem, albo też żmudnym procesem troskliwego właściciela konia, który szuka i próbuje rozwiązać łamigłówkę co dolega jego czworonożnemu przyjacielowi.
Na szczęście są specjaliści, którzy mają ogromne doświadczenie i potrafią czytać język koni. I dobra wiadomość jest taka, że zależy im na koniach tak samo jak nam, więc dzielą się wszystkim co wiedzą.
Zła wiadomość niestety też jest, po 22 minutach tego odcinka, trzeba będzie cierpliwie poczekać na kolejne części:)
Sprawdźcie sami-Prelegentka naszej konferencji DR SUE DYSON w roli głównej!
Kto nie był na Konferencji, ma możliwość uszczknąć tej bomby wiedzy, którą otrzymaliśmy w sali A-Z 24 lutego 2018 we Wrocławiu!
Następna nasza Konferencja jest 16-17 czerwca z Gillian Higgins, zapewnione tłumaczenie symultaniczne więcej informacji na: http://bit.ly/KonferencjaBiomechanikaKonia

Opublikowany przez Sassebi 4 maja 2018

Przygotowanie powyższego filmu zajęło około siedmiu miesięcy. W planach są jeszcze trzy części, ale przyjdzie na nie niewątpliwie trochę poczekać.

Więcej o serii na stronie: https://www.equitopiacenter.com/equitopia-launches-first-in-new-video-series-recognizing-subtle-lameness/

4 comments

Skip to comment form

 1. Mustangowa

  Uwielbiam takie inicjatywy! Całe szczęście, że są osoby, dla których dobro zwierzaków jest ważniejsze od zarobku i wow, że ktoś udostępnia taki materiał za darmo, przywraca to wiarę w ludzi :).
  Co do konferencji we Wrocławiu – co myślisz o tej, co będzie w czerwcu o biomechanice ruchu konia? Będziesz może obecna? Ja cały czas ogarniam wszystko tak, aby udało mi się tam pojechać, będzie to pierwsza taka impreza w moim życiu :). Nastawiam się na usystematyzowanie tego co wiem i dodanie do tego wielu nowych cegiełek i już nie mogę się doczekać :)

  1. quanta

   Ja teraz jestem już wyjątkowo mało mobilna, bo zaczyna się wykończeniówka ośrodka, wiec trzeba wybierać wszelkie płytki, klamki, kolory, włączniki światła, kandelabry i co to tam się okaże niezbędne 😉

 2. Justyna

  Gdybym oglądnęła ten filmik kilka miesięcy wcześniej to nie spędziłabym 3 miesięcy irytując się razem z koniem w trakcie jazd „bo wszystko jest nie tak i nie wiadomo czemu”…. nagłe usztywnienie, nagła gorsza jedna strona, mój ból pleców, niepokój konia … a przecież nic się dzieje. Po 3 miesiącach takiego zastanawiania się o co chodzi pojawiła się mała, ledwo zauważalna nieregularność na jedną nogę. Weterynarz, prześwietlenia i diagnoza – uraz międzykostny. Film niesamowity. Pokazuje jaką podstawą do wszystkiego jest traktowanie obu stron – koń i jeździec – na równi. SUPER.

 3. staramaleńka

  Niesamowity film. Obejrzałam dopiero teraz i zastanawiam się czemu nie poświęciłam wcześniej 21 minut dla swojego konia – bo czas spędzony przy tym nagraniu jest najlepiej zainwestowanym czasem dla konia 😉 dzięki jeszcze raz za całokształt Quanta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *