«

»

cze 20

34 ujeżdżeniowe porady od Carla Hestera

ch

Źródło: http://www.carlhester.co.uk

 1. Ujeżdżenie nie jest tylko dla zawodów. Ujeżdżenie to przede wszystkim gimnastyka, na której mogą skorzystać wszystkie konie i dzięki której zachować jak najdłużej pełne zdrowie, przy długiej i elastycznej szyi, pozbawionym napięć ciele i swobodnym ruchu.
 2. Kiedy koń jest zmęczony, będzie się rozciągał w dół. Pozwól mu to zrobić, jest to zachowanie, które powinieneś wspierać. Aby rozciągnąć konia, wydłuż wodze, opuść swoje dłonie i masuj jego pysk poprzez kiełzno, delikatnie ściskając i rozluźniając każdą z wodzy. Takie rozciąganie powtarzaj regularnie w trakcje każdej sesji szkoleniowej, aby zrelaksować konia i zredukować ryzyko wytworzenia się u wierzchowca napięcia.
 3. W galopie zawsze jedź do przodu. Wyobraź sobie, że na końcu prostej, po której się poruszać, stoi spora przeszkoda i zamierzasz ją pokonać!
 4. Trening ujeżdżeniowy to nic innego jak powtarzanie. Powtarzasz ćwiczenia w kółko, aż wejdą koniowi w krew, a ich wykonanie stanie się intuicyjne. To wymaga poświęcenia, ale prowadzi do uzyskania doskonale wyszkolonego konia – o którym marzy każdy z nas!
 5. Nawet jeśli Twoją główną dyscypliną jest ujeżdżenie, wprowadzaj w treningi jazdy skokowe oraz spacery w terenie (najlepiej po górkach). Pozwoli to zainteresować konia pracą i wpłynie na jego rozluźnienie.
 6. Zawsze startuj w zawodach o klasę niższych, niż elementy, nad którymi pracujesz w domu. Dzięki temu będziesz mógł doskonale sobie poradzić z wymogami konkursu – pamiętaj, że na zawodach koń jest znacznie bardziej rozkojarzony.
 7. Lustra są ogromną pomocą w treningu, ponieważ umożliwiają to, żebyś zobaczył to, co robi Twój koń. Na przykład, skąd możesz wiedzieć, czy Twój koń jest wyprostowany, jeśli go nie widzisz?
 8. Rozgrzewka jest jednym z najważniejszych aspektów ujeżdżenia. Musisz się postarać, żeby Twój koń był dobrze rozciągnięty, okrągły i rozluźniony zanim zaczniesz bardziej wymagającą pracę, a mięśnie jego szyi i grzbietu powinny być pozbawione napięć, ale luźno i aktywnie pracujące w rytm chodu. Gimnastycy też nie zaczynają treningu od najtrudniejszych ćwiczeń!
  Optymalnie jest zaczynać jazdę od 10 minutowego stępa, jeśli jednak koń jest bardzo świeży, najlepiej od razu rozkłusować go, aby pozbył się napięcia.
 9. Koń powinien iść przed łydką. Oznacza to, że powinien iść naprzód z własnej woli, bez konieczności popędzania go. Jeśli poprosisz o galop, koń musi pozostać w tym chodzie bez żadnego nacisku czy popychania łydką, dopóki nie zaproponujesz przejścia.
 10. Jeśli koń nie odpowiada na łydki, zatrzymaj go i przy luźnej wodzy, kilkakrotnie i wyraźnie stuknij go łydką, dopóki nie ruszy naprzód. Nie ma znaczenia, w jakim chodzie to zrobi, najważniejsze jest ruszenie jako reakcja na łydkę.
 11. Nie czyść i nie siodłaj konia w jego boksie. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, włącznie z myciem po treningu, powinny odbywać się w specjalnie do tego wyznaczonym stanowisku. Boks to dla konia miejsce odpoczynku. Koń musi być pewien, że boks to jego azyl, w którym może w pełni się zrelaksować i nie musi spodziewać się pracy.
 12. Jeśli Twój koń jest nadmiernie czuły na łydkę, pracuj jak najwięcej nad przejściami w dół.
 13. Duża ilość przejść pomiędzy galopem i kłusem pozwoli rozwinąć i poprawić kłus, poprzez przeniesienie większej wagi na zad i tylne nogi.
 14. Aby utrzymać balans (równowagę) w trakcje pracy z koniem, używaj dużej ilości półparad. Myśl o użyciu półparady jeszcze zanim poprosisz swojego konia o zrobienie czegoś.
 15. Dawaj swojemu koniowi cukier w trakcie sesji szkoleniowej jako nagrodę. Pozwoli mu to lepiej przyjąć wędzidło, zachęci go do przeżuwania kiełzna, co sprawi, że koń zaoferuje lżejszy i bardziej przyjemny kontakt. (no proszę, a dopiero co popełniłam wpis o cukrze! Q.)
 16. Rozjeżdżanie i wycofywanie polega na poproszeniu konia o kilka poszerzonych kroków, by szybko skrócić je do normalnego chodu roboczego. Takie ćwiczenie powtarza się kilkakrotnie, na przemian. Pozwala ono przygotować konia do niezależnego dźwigania głowy i szyi i z czasem prowadzi do samoniesienia.
 17. Kiedy pracujemy nad zmianami co tempo lub w ogóle nad zmianami w seriach, jeździmy je wzdłuż ściany ujeżdżalni, co pozwala koniowi pozostać wyprostowanym.
 18. Pracując nad galopem zebranym powinieneś dążyć do uzyskania chodu w takiej prędkości, aby osoba na ziemi mogła bez problemu iść obok Ciebie.
 19. Wykonuj ustępowania w galopie, aby Twój koń stawał się bardziej świadomy działania Twoich łydek.
 20. Aby pomóc sobie utrzymać dobry rytm w poszczególnych chodach, możesz nucić w głowie piosenkę i śpiewać ją sam do siebie podczas jazdy.
 21. Poproś kogoś o nagrywanie Twoich treningów na video, abyś mógł sam zobaczyć, co działa dobrze, a co wymaga poprawy. Czasami daje to nawet lepsze efekty niż pomoc osoby z ziemi, która w trakcie jazdy powie Ci, kiedy jest źle.
 22. Dobry kłus powinien posiadać fazę zawieszenia. Kiedy nasze konie są odpowiednio silne, uczymy je pasażu i wykorzystujemy go, aby uzyskać fazę zawieszenia w kłusie. Podczas tego ćwiczenia anglezujemy, co czyni je łatwiejszym dla konia i zachęca do niesienia się. Wprowadzamy dużo przejść z pasażu do aktywnego kłusa naprzód, aż koń zrozumie, że musi utrzymać zawieszenie, które miał w pasażu. Jeśli koń traci fazę zawieszenia, robimy przejście, ponownie prosimy o pasaż i ponownie wracamy do kłusa, dopóki zawieszenie nie zostanie z łatwością utrzymane.
 23. Jako test dla Twojej pracy szkoleniowej proponujemy jazdę kłusem anglezowanym na rzuconej wodzy. Koń powinien miękko rozciągnąć się do dołu. Jeśli tak się nie dzieje i koń zadziera głowę do góry, jest to niewątpliwie sygnał, że musisz coś zmienić w swojej pracy.
 24. Nigdy nie poddawaj się w pracy nad lotnymi zmianami, po prostu spokojnie powtarzaj je, aż koń zrozumie ćwiczenie i prawidłowo je wykona. Nauki lotnych zmian nie wolno jednak kontynuować, jeśli koń staje się nerwowy, spięty lub zbyt podniecony zmianami.
 25. Jeśli nie umiesz równo zatrzymać się na linii środkowej, to jest to wyłącznie Twoja wina! Poprawne zatrzymanie również wymaga treningu. Staraj się, aby Twój koń zawsze zatrzymywał się równo, nawet przy wsiadaniu i zsiadaniu. W nauce zatrzymań dobrze robić je przy ścianie ujeżdżalni. Jedź kłusem, przejdź na kilka kroków do stępa, potem poproś o zatrzymanie. Koń musi kroczyć naprzód aż do pełnej parady (zatrzymania), a nie wycofywać się coraz bardziej, aż w końcu staną jego nogi.
 26. Jazda w terenie po górkach doskonale wpływa na kondycję oraz rozwój muskulatury konia.
 27. Staraj się pozostawać możliwie pasywnym, kiedy jedziesz stępem. Pamiętaj jednak, że moment stępa w programie konkursu to nie jest czas na przerwę! Dobry stęp wymaga tyle samo uwagi i skupienia, jak każdy z pozostałych ruchów na czworoboku.
 28. Nigdy nie spiesz się z nauką i nie proś konia o zbyt wiele, zbyt wcześnie. To bardzo ważne, aby koń był wystarczająco silny, aby był w stanie wykonać to, o co go prosisz. Jeśli tego nie zrozumiesz, ryzykujesz jego kontuzję. Z reguły, aby wyszkolić konia do poziomu Grand Prix, potrzeba czterech do pięciu lat – oczywiście, jeśli po drodze nie napotkasz na żadne przeszkody. Tak długo trwa wzmocnienie konia, aby mógł on wykonywać ruchy i elementy najtrudniejszej klasy programów. Przy jakichkolwiek komplikacjach, problemach zdrowotnych, błędach w treningu – ten czas znacznie się wydłuży.
 29. Kiedy wjeżdżasz na czworobok i wykonujesz zatrzymanie, pamiętaj, aby uśmiechać się do sędziów :)
 30. Na start w zawodach poświęć jak najwięcej swojego czasu. Pojeździj swojego konia na luźnej wodzy w okolicy konkursowego czworoboku, aby mógł on przyzwyczaić się do otoczenia, zanim każesz mu się skupić.
 31. Staraj się, aby Twój koń jak najwięcej czasu spędzał na zewnątrz stajni – na padokach lub przynajmniej spacerach w ręku. Pozwoli to Twojemu koniowi zrelaksować się i utrzymać rozluźnienie w trakcie treningu.
 32. Na zawodach noś ubrania, buty oraz używaj sprzętu, z których korzystasz w domu i w których zarówno Ty, jak i Twój koń czujecie się komfortowo. Nagła zmiana większości jeździeckiego ekwipunku może mieć bardzo duży wpływ na Twój przejazd. Jeśli masz specjalne buty, w których jeździsz na zawody, zakładaj je kilka dni wcześniej już w domu.
 33. Najważniejsze w szkoleniu konia są cierpliwość i systematyczność. Nie ma rzeczy nie do osiągnięcia!
 34. Jeśli to możliwe, staraj się odtworzyć warunki, w jakich przyjdzie Ci startować i pracuj w takich samych. Sprawdź wymiary konkursowego czworoboku i taki sam czworobok zorganizuj u siebie w stajni. Jeśli będziesz startować na czworoboku trawiastym, zapoznaj swojego konia z takim rodzajem podłoża.
Źródło: http://goo.gl/rf6vU

5 comments

Skip to comment form

 1. ;)

  Super wpis! Trzeba brać przykład z najlepszych :)

 2. Lizzy

  Pkt 29- MISTRZOWSKI!

 3. Koniara

  Wspaniałe porady! Kocham ujeżdżenie!

 4. Ola

  Cudowny wpis.

 5. Anonim Nr 100003

  Niestety nie mogę zgodzić się, jeżeli chodzi o cukier. Konie nie mogą jeść za dużo cukru, bo też nie myją zębów… A potem niestety wytwarza się próchnica, trzeba wyrywać zęby…. A koń bez zębów to tragedia :(. Już nawet nie wspominając o diecie takiego konia, samo wyrywanie zębów (jeżeli chodzi o trzonowce i przedtrzonowce, bo siekacze wychodzą w porównaniu z nimi dość łatwo) to spory zabieg chirurgiczny, do którego trzeba otwierać kość szczękową… Dlatego nie polecam cukru jako często używanej podczas treningów nagrody. Raz na jakiś czas, rzadko – można. Ale jako coś, co musi być używane często i w dużych ilościach – niestety stanowczo odmawiam. Sama nie daję już w ogóle cukru mojemu koniowi i polecam również z niego zrezygnować albo dawać z umiarem, w naprawdę niewielkich ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *