«

»

paź 03

131. Elitarna Aukcja Koni Hanowerskich w Verden

okladkaRówno za tydzień rusza kolejna, 131-sza aukcja Elite związku hanowerskiego. Jak zawsze przeglądam zdjęcia, czytam opisy w prezentacjach koni, oglądam dostępne filmy i żal mnie w dołku ściska.
Nie, żal nie za wspaniałymi zachodnimi końmi, ale za zachodnim podejściem? Nastawieniem? Promocją dyscypliny?
Teraz, w ten weekend, mamy w Strzegomiu ujeżdżeniowe Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Edycję o tyle ciekawą, że z dodatkową grupą wiekową koni 7-letnich i starszych. I co? Kto o tym wie?
Dlaczego nie mogę nigdzie obejrzeć już nawet nie szczegółowych informacji o uczestnikach, tylko chociażby samych relacji z przejazdów? Cóż to jest za problem w dzisiejszych czasach, kiedy możemy nagrać film choćby i  tabletem, po czym jednym kliknięciem wysłać go do internetu? Przygotowanie relacji z płyty i dzisiejszych konkursów to przecież nie ekranizacja Quo Vadis – w MPMK-A startuje raptem 48 koni. To nawet fotograf ślubny miewa więcej obiektów do nagrywania na jednym weselisku 😉 Zatem w czym problem, w budżecie? Na trzydniową imprezę bez problemu znajdziemy filmowca, który nam udokumentuje te plus minus pięćdziesiąt przejazdów mieszcząc się w kwocie 5000 zł, czyli 100 zł od konia. Do takich gór złota nie trzeba chyba szukać dotacji? Może problem leży w organizacji? Wystarczy jedna osoba, które zatrudni wykonawcę i później zajmie się publikacją filmów. A może w chęciach pies pogrzebany? Cóż, jeśli chęci do promowania takiej imprezy brak, to znaczy, że nad polskim ujeżdżeniem i w ogóle polskim jeździectwem zbierają się bardzo czarne chmury…
Tyle żali ode mnie, bardzo bym chciała doczekać zmian w tym temacie. Bo o ile polski sport jeździecki nie ma szans zaistnieć w publicznej telewizji, to w internecie mógłby bez najmniejszego problemu. Aa to medium jest w tej chwili równie potężne.

Wracam do Verden, gdzie na nowego właściciela czeka 68 młodych koni oraz 48 źrebiąt. Aktualna stawka jest bardzo udana.

W jednym koniu się po prostu zakochałam :) To całkowicie mój typ konia! Z piękną głową i szyją, męski, ale elegancki i absolutnie nie toporny, z trzema bardzo dobrymi chodami: pełnymi ekspresji, z wyraźnym kryciem ziemi i dążnością do ruchu naprzód. Ten koń kłusuje kraulem, ma cudownie wyniosły, okrągły galop i świetny, obszerny stęp. W dodatku kasztan!
Nr 21 – Fidelio B po Floriscount to trzyletni ogier z matki po Weltmeyer. Dla mnie koń, o jakim można marzyć :)
21

nr 32 De L’amour (Don Henrico / Walt Disney I) – kolejny trzyletni ogier, uznany i z licencją na krycie. Koń bardzo zbliżonej klasy, jak podlinkowany powyżej, chociaż dla mnie nieco mniej elegancki. Ma imponujący ruch typowy dla linii Donnerhalla:
32

nr 43 Feuerball (Fürstenball / Sandro Hit) – i znów kolejny ogier o zachwycającej prezencji (i jeszcze jeden dowód wysokiej klasy Fürstenballa jako reproduktora). Ciekawostka – to jest malutki konik (162 cm wzrostu, czyli mniej niż Skwarek!), ale pod siodłem zupełnie tego nie widać, koń w ruchu wydaje się rosnąć.
43

nr 19 First Choice B (Fidertanz / Rubiloh) ogier o typowej, wyrazistej męskiej urodzie i pięknie rozwiniętej szyi. Niesamowicie łapiący za oko i z trzema świetnymi chodami!
19

nr 1 Rapace (Blue Hors Romanov / Sandro Hit), zdobywca czwartego miejsca na Bundes-Championacie. Z uzyskaną w ubiegłym roku licencją. Czy potrzeba więcej pisać? :)
1

nr 63 Dasandro (Dressage Royal / Sandro Hit) całkiem ciekawie zapowiadający się trzylatek:
63

nr 14 Nymphenburgs Secret (Soliman de Hus / Florestan I), mocny w typie i chociaż poruszający się nie do końca jeszcze w równowadze, ale niewątpliwie ciekawy koń:
14

Bardzo jestem ciekawa, jakie ceny uzyskają powyższe konie i czy tej jesieni padną nowe aukcyjne rekordy, czy raczej kupujący zachowają powściągliwość? Na pewno mają w czym wybierać!
To którego licytujemy? 😡

14 comments

Skip to comment form

 1. rybka

  De L’amour biorę w ciemno 😉 niesie w sobie odpowiednie cechy, raczej nie będzie wtopy 😉 Do tego jest bardzo ładny i już taki facet z niego :)

  1. quanta

   To ja licytuję Fidelia i będziemy mogły je wspólnie przywieźć przyczepą, zawsze nam się zmniejszy koszt transportu 😡

   1. rybka

    Tak, tak to doskonały pomysł! Ja zrobię kanapki, mam lodówkę do auta, też parę groszy zaoszczędzimy 😉

    1. quanta

     Brzmi jak plan 😈 😆

     1. kujka

      A zmiesci sie Wam do przyczepy jeszcze Rapace dla mnie? :>

     2. Magda M.

      Kujka to ja zaoferuje swoją przyczepę. Przywieziemy Rapace a pózniej pokryjemy moją klacz 😆 😈

     3. quanta

      No to są i ceny 😆

      Rapace – 130 tysięcy € (kujka, rozbijaj świnkę skarbonkę!), Fidelio B – 40 tys. € (eee, taniocha, to mam pełen luz), De L’amour jedyne 22 tysiące 😆
      Najdroższym koniem aukcji okazał się być Bugatti (Benetton Dream/Sandro Hit) – trzeba było za niego zapłacić 180 tys. €.
      https://www.youtube.com/watch?v=y6_MFVe-EFw

      Najdroższe źrebię kosztowało 22,5 tys. €.
      Pełna lista koni wraz z cenami jest do zobaczenia tutaj:
      http://212.114.39.29/app/_view/index2.htm?country=de&auktion=665&tab=HANNOVERANER_elite_11102014

 2. Aleksandra

  Zgadzam sie w calej rozciaglosci! Pomijajac juz kwestie propagowania dyscypliny, kompletnie nie rozumiem dlaczego polska hodowla tak slabo sie promuje za granica. Nasze konie sa coraz lepsze, ceny atrakcyjne, a reklama zadna. Zachodni klienci sa zainteresowani, ale nie wiesza gdzie szukac i kogo pytac. Jest luka ma rynku i pomysl na zarobek, a nikt sie tym jeszcze nie zainteresowal. Chyba sama biznes rozkrece 😉

 3. Zuza

  A ja się zastanawiam, czemu na filmikach są tylko chody, a nie ma samych przejśc. Bo one chyba też są ważne?

  1. quanta

   Zuza, to są 3, max 4-latki, a filmy mają po 45 sekund, wliczając w to czołówkę i slo-motion. Tak się przyjęło, że pokazuje się je na filmach tylko w podstawowych chodach, które mają dać ogólne wrażenie o koniu. Jeśli jesteś zainteresowana zakupem, to od 29 września do 9 października możesz oglądać na żywo treningi wszystkich koni, a także wybrane konie wypróbować osobiście (własnym tyłkiem). Po co w takim razie byłoby nagrywać przejścia? Albo np. to, jak się koń zachowuje przy wsiadaniu (też ważne u młodzika)?

 4. Mila

  Będę oglądała na żywo!…i będę się czuła jakbym lizała cistko przez szybkę 😉

 5. Marta

  Quanta przewidujesz serię szczegółowych artykułów nt. pokroju konia ujeżdżeniowego, utrzymanych w klimacie powyższego artykułu? 😉

  1. quanta

   Nie do końca rozumiem, co to byłby za klimat powyższego wpisu? W sensie uzupełniony filmami? Budowę konia można bardzo dobrze obejrzeć i ocenić na zdjęciu.
   A wpisów o budowie konia wierzchowego z naciskiem na użytkowanie w ujeżdżeniu było już naprawdę sporo. Są dostępne np. przez wyszukiwarkę pod hasłem „Koń jaki jest”.

   1. Marta

    Tak, chodzi mi o filmy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *