«

»

wrz 10

10 dobrych nawyków doświadczonych jeźdźców :)

Szykuję jakiś większy tekst o ustępowaniach, więc tym razem mam luźne tłumaczenie tekstu ze strony horselistener.com.

IMG_4929_Każdy z nas potrafiłby wskazać jeźdźca, który nie tylko doskonale jeździ, ale również ma zrelaksowane, szczęśliwe konie, nad których rozwojem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym – pracuje prawie bez wysiłku.
Kunszt takiej sztuki jeździeckiej budzi podziw i wydaje się być niedoścignionym wzorem. W rzeczywistości możemy podpatrywać mistrzów i uczyć się ich „sposobu bycia” z końmi, a także pewnych cech obecnych w codziennej pracy, które mogą stać się naszymi własnymi dobrymi nawykami. Nawykami, które są kamieniami milowymi na drodze do dobrego jeździectwa.

Co wielcy zawodnicy mają ze sobą wspólnego i co sprawia, że są tak inspirujący? Dlaczego stale rozwijają swoje umiejętności i poszerzają jeździecką wiedzę, stając się wręcz idolami dla pozostałych jeźdźców? (W końcu, kto nie chciałby siedzieć jak Edward Gal, mieć takiego wyczucia jak Kyra Kyrklund lub potrafić tak fantastycznie wyszkolić konia jak Carl Hester?)

Oto 10 dobrych cech mistrzów jeździectwa:

1. Wytrwałość. Dobrzy jeźdźcy są na tyle wytrwali, że będą stale próbować, kolejny raz i kolejny, nie poddając się i nie rezygnując. Wiedzą, że mają przed sobą dużo czasu, wiele godzin spędzą w siodle, a najlepszym staje się ten, kto jest systematyczny, stały i nie spieszy się.

2. Otwartość. Doświadczeni jeźdźcy wiedzą, że czegoś można nauczyć się od każdego. Nawet jeśli będzie to nauka, czego NIE robić! Dobre jeździectwo to zawsze dobre jeździectwo, niezależnie od dyscypliny, stylu, rodzaju używanego siodła.

3. Cierpliwość. Dobrzy jeźdźcy są gotowi czekać na efekty swojej pracy. Wiedzą, że nie zawsze i nie od razu będzie można czerpać korzyści z włożonego w trening wysiłku. Wiedzą, że nawet jeśli dziś coś się psuje i rozpada, to będą kolejne dni, aby rozwiązać problem. Wiedzą, że czasem nawet kilka małych kroków w tył jest lepsze, niż obieranie drogi na skróty.

4. Odpuszczanie. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale doświadczeni jeźdźcy potrafią wyczuć moment, który jest „jeszcze” dobry. Pracują przez krótki czas na maksymalnym osiągalnym dla konia i dla siebie poziomie, a potem kończą trening. Wiedzą intynktownie, kiedy należy powiedzieć: „Stop!”.

5. Efektywność. Dobry jeździec poszukuje jak największej efektywności przy zachowaniu maksymalnego dobrostanu zwierzęcia. Dobry jeździec będzie liczył się z każdym krokiem, każdym ćwiczeniem i nie dopuści do przeciążenia konia dla osiągnięcia większej wydajności.

6. Chęć rozwoju. Dobrzy zawodnicy starają się regularnie podnosić swoje umiejętności oraz poziom edukacji własnego konia. Będą skłonni poświęcić czas, pieniądze i wykazać się pokorą w dążeniu do jeździeckiego rozwoju.

7. Dążenie do celu. Dobrzy jeźdźcy cieszą się codziennym treningiem i dążeniem do celu tak samo, jak z osiągnięcia tego celu. Doskonale wiedzą, że każdy dzień i każdy krok jest równie istotny, jak pozostałe i jest kluczowy dla naturalnego progresu.

8. Inspiracje. Dobrzy jeźdźcy potrafią rozpoznać dobre jeździectwo i szukają własnych autorytetów. Takie osoby mogą nie tylko pomóc w podnoszeniu umiejętności, ale także motywować i inspirować do pracy.

9. Umiejętność rozwiązywania problemów. Doświadczeni zawodnicy potrafią zanalizować problem, przepracować go i osiągnąć zadowalające rezultaty. Mają wiele pomysłów i solidny warsztat jeździecki, a także wiedzą, że każdy problem można rozwiązać na kilka sposobów. Zawsze są otwarci na nowe pomysły.

10. Umiejętność słuchania koni. Dobrzy jeźdźcy słuchają tego, co mówią im konie. Są wyjątkowo wyczuleni na każdą informację zwrotną, jaką wysyła koń, dzięki czemu mogą odpowiednio dostosować własne reakcje.

Polecam jeszcze posłuchać naprawdę pięknego wywiadu o tym, jakie wspólne cechy mają dobrzy jeźdźcy:
https://www.facebook.com/photo.php?v=392415460777037

2 comments

  1. Natalia

    Inspirujące! :)

  2. Natalia

    Super musze sobie wydrukować te 10 punktów, powiesić nad łóżkiem i codziennie patrzeć na to żeby zapamiętac i praktykować.Niby się wszystko wie ale niestety nie przelewa się to na życie w stajni itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *